Wielka Brytania podsumowała sezon szczepień przeciwko grypie

06 Czerwca 2019, 10:44 grypa choroba przeziebienie temperatura

Brytyjscy pacjenci uwierzyli w szczepienia. Podsumowując mijający właśnie sezon zachorowań (2018/2019) brytyjskie Ministerstwo Zdrowia wskazało, że w całej populacji szczepienia szczepionką sezonową pozwoliły zmniejszyć prawdopodobieństwo wizyty u lekarza rodzinnego z powodu grypy o 44 proc.

Najwyższy współczynnik oceniający skuteczność podania szczepionki uzyskano w populacji seniorów - w ich przypadku udało się o 62 proc. zmniejszyć ryzyko zachorowań. Kolejną grupą, która otrzymywała preparat były dzieci w wieku od 2 do 17 roku życia, u których udało się w 48,6 proc. uniknąć zachorowania. Natomiast we wszystkich grupach wiekowych obserwowany odsetek wyniósł 44,3 proc.

Dr Richard Pebody, szef grupy roboczej ds. grypy w Public Health England, wskazał, że oferowany brytyjskim pacjentom program szczepień pozwala nie tylko na ochronę przed szczepami grypy, jakie pojawiły się na wyspach w minionym sezonie, ale również pokazuje wartość szczepień realizowanych w całym okresie życia.

Natomiast Seema Kennedy, minister ds. zdrowia publicznego, cieszy fakt, że w sezonie 2018/2019 aż 3 mln dzieci zostało zaszczepionych szczepionką sezonową.

- Chcemy dalej rozwijać i ulepszać program szczepień, dlatego od przyszłego roku planujemy by szczepionki przeciwko grypie sezonowej były dostępne dla wszystkich dzieci ze szkół podstawowych- zadeklarowała.

 

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz