Szpitalowi w Częstochowie grozi paraliż. Część dyżurów na oddziałach zabiegowych odwołanych

06 Czerwca 2019, 9:09 szpital-łóżka

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie – w skład którego wchodzą placówki na Parkitce, Tysiącleciu i Kucelinie – jest w dramatycznej sytuacji finansowej. Ma ok. 60 mln zł długu. Pod koniec ubiegłego tygodnia lekarze zrzeszeni w dwóch spółkach świadczących dla szpitala usługę dyżurowania odstąpili od swych umów. Szpital planuje wstrzymanie prac na części oddziałów zabiegowych na ok. tydzień - informuje Gazeta Wyborcza.

Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Częstochowie grozi paraliż z powodu braku lekarzy, którzy masowo zaczynają rozważać odejście. Wskazują na złą organizację pracy, brak sprzętu i leków dla pacjentów - czytamy. Z informacji "GW" wynika, że powodem mogą być niewypłacone im pensje.. Zaległości za kwiecień sięgają kilkuset tysięcy złotych. Umowy mają przestać obowiązywać z końcem czerwca.

Kilka dni temu szpital wydał oświadczenie, w którym m.in. uspokaja pacjentów, że placówka jest w trakcie wdrażania programu naprawczego, bezpieczeństwo pacjentów jest dla niej priorytetem i wszystkie planowe zabiegi są i będą realizowane zgodnie z założonym harmonogramem.

Zdaniem "GW" nie jest to prawdą. Dzień przed wydaniem tego oświadczenia p.o. zastępcy dyrektora ds. lecznictwa Jolanta Majer miała przesłać kierownikom sześciu oddziałów wykaz dni, w których w pierwszych dwóch tygodniach czerwca nie będzie można wykonywać planowych zabiegów. Dla pięciu oddziałów, m.in. onkologii, to siedem dni, a dla neurochirurgii – osiem. Wyłączenie np. onkologii z operacji na siedem dni oznacza brak możliwości przeprowadzenia zabiegów u 41 pacjentów. Dla nich to zagrożenie życia.

Zmiana w kierownictwie, przeciw oczekiwaniom pracowników 

Jak przytacza  "GW", od stycznia placówką rządzi – jako p.o. dyrektora – Bogusława Miłkowska. Objęła kierownictwo po tym, jak w jesiennych wyborach samorządowych Prawo i Sprawiedliwość przejęło władzę w województwie śląskim i nowy marszałek odwołał dotychczasowego dyrektora szpitala. Miłkowska, która nie ma doświadczenia na takim stanowisku, ma kierować placówką do czasu wyłonienia w konkursie nowego dyrektora. Z nieoficjalnych informacji „Wyborczej” wynika, że 3 czerwca komisja konkursowa rekomendowała Zbigniewa Bajkowskiego, który od niedawna jest zastępcą dyrektora ds. ekonomicznych szpitala. Pracownicy uważają, że taki wybór to katastrofa dla placówki. Już w ubiegłym miesiącu 11 działających w niej związków wyraziło w stosunku do Bajkowskiego wotum nieufności. Urząd marszałkowski oficjalnie jeszcze nie poinformował o wyborze.

źródło: Gazeta Wyborcza

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Cin Czwartek, 06 Czerwca 2019, 16:20
Prokurator Zibro sprawi ze nie bedzie zadnych zabiegow, czekamy na dzien kiedy ktos z rodziny Zero bedzie poyrzebowal skomplikowanej operacji, wtedy Zero bedzie sam operowal
doktorek Czwartek, 06 Czerwca 2019, 12:14
BŁOGOSŁAWIONA LUKA POKOLENIOWA WŚRÓD LEKARZY....