Krok milowy w pracy nad szczepionką przeciw HIV

06 Czerwca 2019, 12:50 hiv

Johnson & Johnson rozpoczął rekrutację do badania skuteczności szczepionki prewencyjnej na HIV (HVTN 705 / HPX2008).

 

Firma ukończyła procedury rekrutacyjne fazy IIb, włączając do badania 2600 kobiet w wieku od 18 do 35 lat, które mieszkają w pięciu krajach afrykańskich o wysokim wskaźniku zachorowalności na HIV.

Badany schemat szczepionek prewencyjnych HIV-1 zawiera immunogeny mozaikowe - cząsteczki zdolne do wywoływania odpowiedzi immunologicznej - które zostały stworzone przy użyciu genów z wielu różnych podtypów wirusów odpowiedzialnych za pandemię HIV.

Badanie jest pierwszym badaniem skuteczności przeprowadzonym w odniesieniu do opartej na mozaice szczepionki prewencyjnej firmy Janssen i sprawdza, czy może bezpiecznie i skutecznie zmniejszyć liczbę nowych zakażeń HIV.

Paul Stoffels, dyrektor naukowy Johnson & Johnson mówi, że "znalezienie bezpiecznej i skutecznej szczepionki okazało się jednym z największych wyzwań zdrowia publicznego naszych czasów.

Chociaż poczyniono znaczne postępy w walce z HIV, ponad 35 milionów ludzi żyje zakażonych tym wirusem na całym świecie. W 2017 roku 1,8 miliona osób zostało zarażonych wirusem HIV, a prawie milion osób zmarło na AIDS. W Afryce Subsaharyjskiej młode kobiety w wieku 15–24 lat są dwukrotnie bardziej narażone na zakażenie HIV niż mężczyźni.

Pierwsze wyniki dotyczące skuteczności szczepionki mają być dostępne w 2021 roku.

Źródło: paharmatimes

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz