Przypomnijmy, że bez nowelizacji- w zależności od regionu -30 czerwca tego roku wielu placówkom wygasłyby umowy. Z tego też powodu, Fundusz zdecydował się na "wrzutkę" w treści noweli ustawy o prawach pacjenta dotyczącej zakazu pobierania opłat od opiekunów i rodziców przebywających w szpitalu przy hospitalizowanym dziecku.
Komisja Zdrowia podczas kwietniowego posiedzeniamiała po prostu przyjąć sprawozdanie z prac nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o prawach pacjenta. W czasie prac zgłoszono jednak do projektu poprawkę, która wywraca jedno z ustaleń przyjętych przy wprowadzaniu tzw. sieci szpitali. Otóż zgodnie z ustawą w zeszłym roku powinny się odbyć konkursy wyłaniające placówki, które w kolejnych latach zabezpieczą ambulatoryjną opiekę specjalistyczną dla pacjentów w całym kraju. Termin ten przesunięto i konkursy powinny odbyć się w tym roku, a teraz wprowadzana jest poprawką możliwość przesunięcia ich aż do czerwca 2021 roku.
Ustawa, do której włączono poprawkę ma się tematycznie nijak do kontraktowania. Ale przypomnijmy, że w zeszłym roku zapisy o przedłużeniu umów AOS znalazły się w... nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, czyli też w projekcie w innej sprawie.
Jakie są wady i zalety "wrzutki" i jakie mogą być jej efekty opisywaliśmy już TUTAJ
JK, AK