Paryż wprowadza zakaz palenia w parkach

10 Czerwca 2019, 11:29 paczka papierosów nikotyna tytoń

W 52 parkach i ogrodach Paryża palenie jest zabronione od 8 czerwca. Po próbnym wprowadzeniu w lipcu 2018 zakazu w sześciu parkach, zostanie on rozszerzony na 46 dodatkowych terenów zielonych - poinformowała administracja miasta z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu.

W przyszłości oznaczałoby to zakaz palenia w dziesięciu procentach terenów zielonych w stolicy Francji. W pierwszych tygodniach pracownicy administracji miejskiej najpierw wskazali odwiedzającym park nowe przepisy. Niedługo w parkach i na terenach zielonych zostaną ustawione odpowiednie znaki.

Od początku lipca 2018 można też nałożyć grzywnę w wysokości 38 euro na palących w parkach-  jak to ma to już miejsce od 2015 r. na 500 placach zabaw dla dzieci. W sześciu parkach, w których już wcześniej zakazano palenia znacznie zmniejszyła się liczba niedopałków. W lutym ubiegłego roku miasto głosowało również za utworzeniem 19 „ulic bez petów”.

Statystyki dotyczące ilości niedopałków rzucanych na ziemię we Francji są zatrważające. W 2017 roku mimo wezwań i kar we Francji wystawiono 21 tys. mandatów za rzucanie niedopałków na ziemię, a z ulic Paryża zbiera się 350 tys. kg niedopałków rocznie. W Strasburgu zakaz palenia na terenie wszystkich obszarów zielonych panuje już od 2013 i w sondażach przeprowadzonych w ówczesnym czasie aż 75 proc.  Francuzów poparło ten krok. Pomysłodawcy inicjatywy zakazującej palenia na terenach zielonych tłumaczą, że nie chodzi im o piętnowanie palaczy, a jedynie o zdrowie i o przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom związanym z rzucaniem niedopałków na ziemię.

Źródło: aerzteblatt.de

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Jurekkomin Czwartek, 19 Grudnia 2019, 13:03
I bardzo dobrze. Koniec z zaśmiecaniem zieleni! Powinny być wszędzie takie znaki z zakazami postawione, nie są one przecież, aż tak drogie a ludzi trzeba uświadamiać. Przykładowo na stronie https://sklep-ppoz.pl/ znalazłem takie znaki po 10 złoty...