Obecnie w realizację programu pilotażowego zaangażowanych jest 54 lekarzy z 21 podmiotów leczniczych. Liderem pod względem liczby wystawionych e-skierowań jest Specjalistyczne Centrum Medyczne w Polanicy-Zdroju, którego lekarze wystawili ponad 300 druków.
- Skierowanie w postaci elektronicznej otrzymało już ponad 250 pacjentów. Najstarszy z nich skończył 92 lata a najmłodszy urodził się w styczniu tego roku- wylicza CSIOZ.
W ocenie Renaty Jażdż–Zaleskiej, prezes polanickiej placówki, funkcjonalność e-skierowania znacznie usprawnia proces zapisywania się na świadczenie, natomiast z perspektywy pacjenta stanowi oszczędność czasu, gdyż nie musi on dostarczać skierowania osobiście w formie papierowej, wystarczy rejestracja telefoniczna.
- Z perspektywy pracowników medycznych, znika problem nieczytelności i konieczności weryfikacji poprawności wystawionego skierowania. System weryfikuje i zapisuje skierowania automatycznie. Dzięki możliwości testowania usługi w ramach pilotażu, mamy więcej czasu na zapoznanie się z jej działaniem a także, możemy realnie wpływać na jej finalny kształt- ocenia Renata Jażdż–Zaleska.
CSIOZ przekonuje, że e-skierowanie umożliwia pełną, elektroniczną obsługę procesu skierowania pacjenta na leczenie – od momentu wystawiania skierowania aż do momentu realizacji usługi.
Istotnym dla systemu jest również fakt, że e-skierowanie uniemożliwia pacjentom zapisywanie się do kilku kolejek w celu realizacji świadczenia.
Centrum przekonuje, że pilotaż potrwa do września 2019 r. Kolejnym krokiem będzie wdrożenie funkcjonalności w całej Polsce.
- Skierowania wyłącznie w postaci elektronicznej będą obowiązywały od 1 stycznia 2021 roku- podkreśla CSIOZ.
AM