Lekarze omawiali z prezydentem A. Dudą zmiany w Kodeksie Karnym. Co uzyskali?

11 Czerwca 2019, 10:09 lekarz

W związku z krytykowaną przez samorząd lekarski nowelizacją art. 155 kodeksu karnego zaostrzającą odpowiedzialność karną za błędy medyczne, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja oraz wiceprezes NRL Krzysztof Madej wzięli udział w spotkaniu z Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej Andrzejem Dudą.

- Na trwającym około 45 minut spotkaniu przedstawiliśmy Prezydentowi RP nasze obawy związane z nowelizacją art. 155 kodeksu karnego i poprosiliśmy o wsparcie Prezydenta dla naszych postulatów obniżenia zagrożenia karnego w przypadku popełnienia przez lekarza czynu nieumyślnego spowodowania śmierci pacjenta. Akcentowaliśmy skutki, jakie wywoła nowelizacja dla dalszej migracji zawodowej lekarzy poza granice kraju, wskazywaliśmy na ryzyko odpływu lekarzy ze specjalizacji, które będą uznawane za obarczone zbyt dużym ryzykiem prawnym, wskazywaliśmy wreszcie na kodeksy karne innych państw, które nie przewidują takiej surowej kary za nieumyślne spowodowanie śmierci - poinformował prezes NRL.

Jak podkreślił, Prezydent RP wykazał duże zainteresowanie poruszonym przez nas problemem i aktywnie uczestniczył w wymianie poglądów na ten temat.

- Owocem naszego spotkania jest to, że Prezydent obiecał bardzo dokładnie przyjrzeć się nowelizacji kodeksu karnego pod kątem zgłaszanych przez Naczelną Izbę Lekarską zastrzeżeń - dodał A.Matyja.    

Źródło: NIL

BPO

 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz