Co trzeci Europejczyk przyznaje się do "przygody" z narkotykami

11 Czerwca 2019, 11:32 dopalacze narkotyki handel nielegal

Szacuje się, że około 96 mln osób w Unii Europejskiej w wieku od 15 do 64 (29 procent) przyjmowało narkotyki przynajmniej raz w życiu. To wnioski z rocznego sprawozdania Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii przedstawionego ostatnio Brukseli.

Raport w dużej mierze odnosi się do danych z 2017. Narkotyki zażywają przede wszystkim młodzi ludzie: w zeszłym roku, na przykład, szacunkowo 19 mln osób w wieku 15 do 34-lat (16 procent) zażywało narkotyki. W 2017, co najmniej 8 238 w UE zmarło z powodu przedawkowania jednego lub więcej nielegalnych narkotyków. Opioidy stanowiły około 85 procent zgonów z powodu przedawkowania, a konopie indyjskie pozostają najczęściej stosowanym nielegalnym narkotykiem w UE. Według władz największa role odgrywa zapobiegania przyjmowania narkotyków przez dzieci i młodzież. Kolejnym problemem jest zwiększony w ostatnim czasie udział składników aktywnych w konopiach.

Narastający problem

W sprawozdaniu wykazano również, że handel narkotykami w UE nadal rośnie. Na przykład ilość kokainy zajętej przez śledczych w Europie podwoiła się w ciągu roku i osiągnęła rekordowy poziom: W 2017 w Unii Europejskiej zabezpieczono 140,4 ton tej używki, w porównaniu do 70,9 ton rocznie wcześniej. W 2017 zgłoszono 107 000 indywidualnych przypadków znalezienia narkotyków, w porównaniu z 98 000 rok wcześniej. Szczególnym wyzwaniem było przemyt na dużą skalę w kontenerach żeglugi morskiej, Eksperci zauważyli również rosnący problem związany z cyfrową dystrybucją narkotyków. Diler przemyca narkotyki w darknet (dostęp do sieci z ograniczoną możliwością lokalizacji adresu IP) i za pośrednictwem szyfrowanych kanałów komunikacyjnych.

Źródło: aerzteblatt.de

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz