EMA zacieśnia współpracę z lekarzami ws. farmakoterapii

12 Czerwca 2019, 9:32 Lekarze

Europejska Agencja Leków oraz dwie czołowe organizacje skupiające lekarzy rodzinnych- Europejska Unia Lekarzy Rodzinnych UEMO) oraz Światowa Organizacja Lekarzy Rodzinnych (WONCA)- zacieśniają współpracę. W tym celu przedstawiciele organizacji sygnowali list intencyjny zobowiązujący do wzmocnienia interakcji.

Guido Rasi, szef EMA, podkreślił, że sygnowanie porozumienie obliguje kierowaną przez niego agencję do aktywnej współpracy na linii lekarze rodzinni- EMA.

- Lekarze rodzinni odgrywają kluczową rolę w opiece nad pacjentami. Często to właśnie oni mają wstępny kontakt z pacjentami (wchodzącymi do systemu ochrony zdrowia- przyp. redakcji) i zapewniają ciągłość opieki wszystkim członkom rodziny, często przez wiele dziesięcioleci. To sprawia, że lekarze rodzinni stają się wyjątkowymi w relacjach pacjent-lekarz- podkreślił Guido Rasi.

Jego zdaniem sygnowanym porozumieniem EMA będzie mogła wnieść dodatkową cenną wiedzę do podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie regulacji dotyczących leków i farmakoterapii. Z drugiej natomiast strony EMA liczy na włączenie się lekarzy rodzinnych do działań agencji.

Jednocześnie częścią porozumienia są wytyczne, w których określono obszary współpracy między EMA, UEMO i WONCA. Dotyczyć mają m.in. zaangażowania lekarzy rodzinnych w działania ewaluacyjne EMA, rozwijania działań komunikacyjnych istotnych dla lekarzy rodzinnych, a także badania możliwości dalszej współpracy z istniejącymi sieciami badawczymi w podstawowej opiece zdrowotnej, z naciskiem na generowanie rzeczywistych dowodów. Działania te zgodnie z przyjętym harmonogramem mają być realizowane do końca 2020 roku.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz