13.06 Czy chorując na łuszczycę i atopowe zapalenie skóry można być aktywnym?

11 Czerwca 2019, 14:17 sportowiec sport mięśnie

Osoby z łuszczycą i AZS spotkają się 13 czerwca o 13.00 w Łazienkach Królewskich w Warszawie, by razem z Exercise is Medicine uczyć się zasad uprawiania aktywności fizycznej chorując na chorobę przewlekłą.

Osoby z łuszczycą i AZS bardzo często doświadczają stygmatyzacji, co zniechęca je do czynnej aktywności fizycznej. Kolejną przyczyną są w części przypadków rozległe zmiany skórne. Jednak niezaprzeczalny wpływ aktywności fizycznej na nasze zdrowie okazuje bardzo znaczący także w łuszczycy i atopowym zapaleniu skóry m.in. w związku z współwystępowaniem innych chorób.

Oto niektóre z korzyści wynikające z regularnej aktywności fizycznej przytaczane przez lek. med. Annę Plucik-Mrożek i mgr Małgorzatę Perl w książce pt. „Aktywność fizyczna w chorobach przewlekłych”:

- zmniejszenie spoczynkowej i wysiłkowej częstotliwości skurczów serca

- korzystna modyfikacja profilu lipidowego

- zmniejszenie nasilenia lęku i stanów depresyjnych

- redukcja nadmiernych odciążeń psychoemocjonalnych

I ważna uwaga – Przed zajęciami należy zmierzyć ciśnienie – jeżeli jest powyżej 200/115 mmHg nie powinno się rozpoczynać ćwiczeń.

Kampania #atopsoACTIV została objęta patronatem Exercise is Medicine oraz Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS. Fundacja w najbliższym czasie poinformuje o pozostałych partnerach i działaniach jakie będą podejmowane w ramach kampanii.

Więcej informacji znajdziecie na www.luszczyca.edu.pl. Wydarzenie jest nieodpłatne.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz