500 zł za spokój. Rozmowy MZ z technikami i innymi zawodami medycznymi

12 Czerwca 2019, 9:43 rentgen płuca lekarz diagnostyka prześwietlenie

Technicy elektroradiologii wykonujący m.in. badania RTG i tomografię, bez których szpitale nie są w stanie działać znów spotkali się z ministrem Łukaszem Szumowskim. - 500 zł to cena spokoju. Na pierwszym, styczniowym spotkaniu środowisk średniego personelu medycznego z ministrem zdrowia rozmawialiśmy o podwyższeniach wynagrodzeń. Wówczas, w trakcie rozmów, padła kwota 500 zł brutto. Podwyżki miały przysługiwać od 1 kwietnia, z wyrównaniem od 1 stycznia – mówi Polityce Zdrowotnej Cezary Staroń, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii. 

Technicy podkreślają, że nie chcą mieszać się w politykę. Chcą obiecanych podwyżek, ale nie wyjdą na ulice, choć organizacja zrzesza ok. 6 tys. osób i zablokowałoby to działanie placówek. Tak samo jak fizjoterapeuci chcą przynajmniej 1600 zł brutto (tyle ile dostały pielęgniarki i właśnie z takimi żądaniami wchodzą w spory zbiorowe.  W tym tygodniu po raz kolejny spotkali się z przedstawicielami MZ I NFZ. Z jednej strony słyszą, że placówkom wzrosły kontrakty, więc na podwyżki pieniądze mają. Z drugiej dyrektorzy odpowiadają im, że pieniędzy albo nie przybyło, albo tak niewiele, że na wzrost płac nie ma kasy. Jak szacowały szpitale powiatowe, przyznane przez Fundusz środki dają wzrost ryczałtów placówek tylko o 2-3 proc. A koszty rosły i w zeszłym iw tym roku, co mieli mieć wyrównane.
- W tej chwili jesteśmy przez ministerstwo połączeni z innymi zawodami medycznymi jako inny personel, pominięty przy przyznawaniu podwyżek m.in. lekarzom czy pielęgniarkom. Wcześniej ustalaliśmy z ministrem, że będziemy występowali do dyrekcji ws. podwyżek wynagrodzeń. W tej chwili Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych ustalił swoją wersję działań, że wszystkie pieniądze wydadzą na prowadzenie zakładów pracy. Stąd rozmowy z ministerstwem, by dopilnowało przeznaczenia środków na podwyżki, które minister nam obiecał – podkreśla Staroń. Dodaje, że dyrektorzy szpitali twierdzą, że pieniędzy więcej nie mają. A Ministerstwo i NFZ okazuje na spotkaniach inne dane.
- Minister wykazuje, że dane szpitale i placówki dostają pieniądze, ja nie mogę wytrącić tych argumentów. Na spotkaniu dostarczyliśmy ministrowi zdrowia kolejne odpowiedzi od dyrektorów placówek, które wykazują teoretyczny brak podwyższenia kontraktu – mówi szef związku.
Co dalej?
W tej chwili ministerstwo będzie musiało interweniować u dyrektorów w sprawie podwyżek, sprawdzić na co wydają pieniądze – mówi Staroń. I takie deklaracje organizacja techników dostała od MZ.
Cena za spokój
- Te obiecane 500 zł to cena spokoju – mówi Staroń podkreślając, że taka kwota była wymieniana już w styczniu. Mimo upływu kolejnych miesięcy nie została jednak wypłacona. - Takie były ustalenia podtrzymywane, aż do kwietnia. A potem poinformowano, że szpitale dostaną ogólnie wyższe finansowanie, ale nie określono ile pieniędzy na trafić na podwyżki. Jako technicy jesteśmy cały czas gotowi do rozmów. Nie damy się natomiast wmanewrować w strajki polityczne – wyjaśnia.
Przypomnijmy, że po kilkunastu dniach głodówki fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych poinformowano, że wznowiona może zostać właśnie przed wyborami, we wrześniu. Na ten sam termin działania szykują nauczyciele.

Zobacz: Spotkanie z diagnostami bez konkretnych deklaracji?


W piątek Krajowy zjazd
Technicy w najbliższy piątek mają krajowy zjazd delegatów i będą dyskutować co dalej. Na razie MZ odsyła ich do dyrektorów, a dyrektorzy odbijają piłeczkę.
Na zjeździe zdam informacje z bieżącej sytuacji i zdecydujemy co dalej – wyjaśnia Staroń.
Zwraca też uwagę na inne postulaty, poza podwyżką miesięcznych wynagrodzeń przez dyrektorów. Chodzi m.in. o ustawę regulującą minimalne płace w zdrowiu. – Zacznijmy od tego, że minimalne wynagrodzenie powinno mieć realne odniesienie do średniej krajowej, a nie tymczasowo przyjętej kwoty 3900 zł, która nie rosła – mówi szef związku.
Kolejna kwestia to przeliczniki zawarte w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. Przy pielęgniarkach jest kilka poziomów z różnym przelicznikiem w zależności od wykształcenia i kwalifikacji. - Moja grupa zawodowa, w której są magistrzy, technicy i licencjaci, jest wrzucona do jednego worka w zakresie obliczania kwoty minimalnego wynagrodzenia. I to z najniższym przelicznikiem dla zawodów medycznych - 0,64. A niemedyczne zawody, dopisane do ustawy mają 0,58, czyli zaledwie o 0,06 mniej niż my, choć nasza praca wymaga wykształcenia, ogromnej odpowiedzialności. Nikt obecnie nie podejmie się leczenia pacjenta bez badan diagnostycznych. Cały czas musimy to tłumaczyć. Pacjent zazwyczaj myśli że badania robi albo lekarz albo pielęgniarka. Niejednokrotnie technik elektroradiologii obsługuje sprzęt wart kilka milionów złotych a zarabia 2200,- zł brutto. I to jest kuriozum. Lekarz radiolog nie ma pracy bez naszych badań a obecnie nasze zarobki mijają się w krotnościach. Podobnie jest chociażby z paniami pielęgniarkami, które pracują w zakładach radiologii. Ich pensje są dwukrotnie wyższe od ich bezpośrednich kierowników techników elektroradiologii.  Nasz praca to nie tylko diagnostyka to także leczenie w radioterapii. Cały czas rozmawiamy z Panem Ministrem ale równolegle na podstawie uchwały Zarządu Głównego z marca br. Prowadzimy przygotowania do Ogólnopolskiej Akcji Protestacyjnej tak aby nikt nie zarzucił nam bezprawnych protestów.  To jest dla nas nie do przyjęcia.  – wyjaśnia przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii.  

Aleksandra Kurowska

Zobacz również:

Technicy od diagnostyki obrazowej ruszą z falą sporów zbiorowych

Elektroradiolodzy z Lublina będą protestować?

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

26 komentarzy

scooter Wtorek, 18 Lutego 2020, 2:11
Wyjechalismy z zona do uk 2005 roku.Po roku pracy w wolontariacie w szpitalu i nauce j angielskiego zakonczonym egzaminem ilts zona rozpoczela prace w
sluzbie zdrowia ja
ko technik rtg.wykonuje tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny.Zarabia tutaj lepiej niz pielegniarka ok 41 tys funtow rocznie oczywiscue brutto.a w Polsce miala jak wyjezdzalismy ok 600zl.teraz jest 2200 brutto.bez komentaza
Wiesia Sobota, 14 Grudnia 2019, 13:46
Ja od zawsze chciałam zostać kosmetyczką, bo mam do tego dryg poza tym jest to moją pasją więc zapisałam się do szkoł policealnej Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunek Technik usług kosmetycznych: SPA & Wellnes, charakteryzacja teatralna , elementy medycyny estetycznej.
Emilka Piątek, 13 Września 2019, 20:07
Ja pracuję w szpitalu jako opiekun/pomocnik medyczny, wykształcenie zdobyłam na Studium Pracowników Medycznych i Społecznych - nie mam wcale złej pensji, podczas studiów miałam okazję wyjechać na wymianę do Francji, zdobyłam kontakty i ciekawe doświadczenia. Naprawdę, czasem ma się więcej nie idąc na siłę na jakies super studia...
Darek Poniedziałek, 05 Sierpnia 2019, 8:03
Dopóki technicy nie wyjdę na ulicę masowo to to nic się nie zmieni i każdy o tym bardzo dobrze wie problem zacznie się dopiero gdy nie będzie miał kto wykonać tomografia albo rentgena
Ala Czwartek, 13 Czerwca 2019, 9:12
Jestem pielęgniarką i popieram zawody medyczne fizjoterapeutów laborantów itd. którzy ciężko pracują im się to należy jak psu kość . Nie siedzą za biureczkiem i dyrygują innymi
księgowa Poniedziałek, 17 Czerwca 2019, 11:38
zapraszam za biureczko , zobaczy Pani jak jest miło
rezydent radiologii Środa, 12 Czerwca 2019, 22:42
Popieram postulaty kolegów techników. Bez techników szpital w zasadzie byłby pozostawiony bez podstawowej diagnostyki i cytując mojego dzisiejszego pacjenta "szpital bez diagnostyki to byłaby umieralnia".
Od kwietnia, gdy pojawiły się fundusze na nadwykonania , technicy mają wydłużony czas i dużo więcej pracy, za te same zarobki. U nas trwa strajk, ale tu potrzeba jakiejś ogólnopolskiej koordynacji.
Rozumiem niechęć do upolityczniania strajku i nasilenia przed wyborami, ale niestety druga strona nie gra tak czysto i jeżeli nie podniesiecie państwo tematu przed wyborami, to raczej marne szanse, że po wyborach władza sama przypomni sobie o podwyżkach dla was . :(
Wit Środa, 12 Czerwca 2019, 17:05
500 złotych to cena spokoju? 1500 to jest cena spokoju, jak można po tylu latach chodzić na takie kompromisy
Jam Środa, 12 Czerwca 2019, 14:25
Lekarz radiolog nie ma pracy bez Państwa badań? Jest jeszcze usg... poza tym Wasza praca nie jest zbyt skomplikowana
Kala Poniedziałek, 26 Sierpnia 2019, 22:11
Trzeba mieć jakieś minimum wiedzy, żeby się wypowiadać na dany temat.Usg nie zastąpi badań radiologicznych
Kala Poniedziałek, 26 Sierpnia 2019, 22:08
Trzeba mieć jakieś minimum wiedzy o czyjejś pracy, żeby się wypowiadać. USG nie zastąpi badań radiologicznych.
AGA Wtorek, 16 Lipca 2019, 9:41
Obsługa, aparatury, kupa ulozen, kontakt z pacjentem, nie ma tu nic skomplikowanego.
Dziewczyna Czwartek, 13 Czerwca 2019, 20:56
Brakuje tu tylko stwierdzenia 'przeciez wy tylko wciskacie guzik' nic bardziej mylnego, niedostateczna wiedza na temat zawodu sprowadza do takiego myslenia :) Technicy górą!
Sama prawda Czwartek, 13 Czerwca 2019, 18:27
Coś Ci się doktorku w główce poprzewracało, z samego usg to Ty se możesz pierdnąć w stołek. Obsłużył byś pacjentów z geriatrii, po udarach, bez kontaktu, urazowych pod wpływem alkoholu albo małe dzieci to wtedy powiesz czy jest to skomplikowane. A wam się nawet nie chce tyłka do tomografii ruszyc
Znajoma Środa, 17 Lipca 2019, 23:58
Święta racja
Jagna Czwartek, 13 Czerwca 2019, 13:00
Widać specjalista się znalazł. Zapraszam przyjdź i wykonaj Rtg, CT MR PET Oraz mamografie densytometrie. Eeg No zapraszam już czekam na umiejętności
Jagna Czwartek, 13 Czerwca 2019, 12:57
Widać specjalista od badań rtg się znalazł. To idź i wykonuj ta prace skoro jest taka łatwa i przyjemna. Idź i zrob badanie CT MR i Pet czuje ze byś nawet nie wiedział co zrobić.
Pablo Środa, 12 Czerwca 2019, 19:44
No to do roboty w USG oczywiście za każde badanie będziesz sobie słono liczył. No to ma sens.
Winona Środa, 12 Czerwca 2019, 16:28
Więc niech się szpital opiera na samym usg zobaczmy jak daleko zajdzie. Usg nie jest badaniem zastępczym ale uzupełniającym inne badania radiologiczne.
aszok Środa, 12 Czerwca 2019, 16:04
to zapraszam , klasyczny rtg musi Pan/i znać ułożenia ( w co wchodzi ułożenie badanej części ciała do badania , promień centralny , kąt , miejsce padania , trzeba wiedzieć , co jest na zdjęciu a na dodatek w warunkach szpitalnych , nie każdy Pacjent jest książkowy , więc tez trzeba pokombinować) , zapraszam także na tomograf i rezonans , jak nie jest skomplikowana , to lekkie wytłumaczenie i wie Pan/i o co chodzi...siadać tylko i robić angio , zatorowość, to łatwizna , przy Pacjencie , który ledwo dycha.... co do usg to prawda lekarz radiolog je robi , ale to ciężka orka , jakby miał tylko z tego się utrzymywać....
Rzepiszka Środa, 12 Czerwca 2019, 16:02
Wow! Znawca tematu?
Lil Środa, 12 Czerwca 2019, 15:11
To wyjaśnij proszę co nie jest tak skomplikowane- bo jak rozumiem wypowiedz masz spore doświadczenie w temacie pracy technika w radiologii?
cig Środa, 12 Czerwca 2019, 15:03
Gratuluję rozeznania w temacie i zycze sukcesow w pracy TYLKO w USG
technik rtg Środa, 12 Czerwca 2019, 12:54
Czas aby poszanować techników medycznych elektroradiologii bo bez nich szpitale nie będą funkcjonować !!! czas się zjednoczyć i powiedzieć NIE dla ochłapów otrzymywanych w szpitalach!!!! Czas zacząć się szanować i być poszanowanym, bo za niedługo ten zawód będzie dla pasjonatów a nie ludzi realnie myślących o diagnostyce !!!! Czas podjąć akcje protestacyjne i czas na strajki !!!!!
Magda Środa, 12 Czerwca 2019, 16:13
Pan Staroń nie zna słowa strajk, więc na strajk proszę nie liczyć, w ogóle proszę na wiele nie liczyć z takim zarządem
Marcysia Niedziela, 16 Czerwca 2019, 16:24
Popieram techników radiologii, sama jestem technikiem analityki i wiem jak jest. A swoją drogą zadziwiające jest dla mnie to, że podczas ocen pracowniczych wszyscy u nas mają rewelacyjne wyniki ale ani staż pracy ani oceny nie mają wpływu na wynagrodzenie. Wszyscy, pod sznurek, tyle samo - praktycznie minimum w grupie zaszeregowania. A widełki mają sporą rozpiętość. I robiąc badania Rtg czy laboratoryjne, rehabilitując, ze stażem kilkudziesięcioletnim, zarabiamy minimalnie więcej od osób bez wykształcenia, stażu i np koszących trawę. To wszystko jest na głowie postawione