Ile mld zł składek na ubezpieczenia na życie w I kwartale?

12 Czerwca 2019, 10:12 karetka-ratownik medyczny

Na ubezpieczenia na życie Polacy wydali w I kwartale roku ponad 5,2 mld zł. To o 7,7 proc. mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Tymczasem ubezpieczyciele w pierwszych trzech miesiącach roku wypłacili w ramach tego typu polis prawie 5,1 mld zł świadczeń - wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Zdaniem ekspertów spadek przypisu składki wynika z zamykania przez Polaków produktów o charakterze inwestycyjnym i oszczędnościowym, które są sprzedawane w formie polisy (ich popularność spada). 

– Upowszechnienie indywidualnej ochrony życia i zdrowia jest jednym z największych wyzwań na rynku ubezpieczeń. Żyjemy coraz dłużej, na coraz wyższym poziomie, często ze zobowiązaniami kredytowymi na kilkadziesiąt lat. Właściwe ubezpieczenie na życie powinno być standardem jeśli chodzi o ochronę najbliższych nam osób – podkreśla J. Grzegorz Prądzyński, prezes PIU. 

Polisy dla aut - nie tylko OC

Na ochronę swoich pojazdów Polacy wydali w I kw. 2019 r. prawie 6 mld zł, z czego ok. 3,7 mld zł stanowiły składki na OC, a ok. 2,2 mld zł – składki na autocasco. Co pół minuty naprawiana jest w Polsce jedna szkoda z OC komunikacyjnego. 

- Tylko w pierwszym kwartale tego roku ubezpieczyciele zlikwidowali ponad 300 tys. szkód z OC komunikacyjnego. Poszkodowani otrzymali ponad 2,3 mld zł odszkodowań i świadczeń, czyli o ponad 2,5 proc. więcej niż rok wcześniej – mówi J. Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Z kolei za ponad 1 mld zł kupiliśmy ubezpieczenia chroniące przed skutkami żywiołów. – Wyniki za I kwartał nie obejmują kosztów podtopień i wichur, które miały miejsce w maju tego roku. 

AK, PIU

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz