Niewydolność komórek macierzystych rąbka rogówki - jak leczyć?

12 Czerwca 2019, 12:56 jaskra oczy zaćma oko krople do oczu

Dla pacjentów z niewydolnością komórek macierzystych rąbka rogówki pojawiła się duża szansa na całkowitą lub częściową poprawę wzroku. Niestety - leczenie okazuje się bardzo kosztowne i  nierefundowane w Polsce. Jak leczyć te schorzenie i jakie działania podejmuje Polskie Towarzystwo Okulistyczne zapytaliśmy prof. Iwonę Grabską-Liberek oraz prof. Jacka Szaflika.

Niedobór lub niewydolność komórek macierzystych rąbka rogówki może mieć charakter wrodzony bądź nabyty. Przypadłość ta głownie związana jest z oparzeniami i urazami, ale może też występować samoistnie. Jest to stan, w którym rogówka mętnieje. Rogówka staje się unaczyniona i wygląda, jakby była pokryta błoną. Schorzenie te może prowadzić do utraty wzroku.

W ostatnich dwóch latach pojawiła się nowa możliwość leczenia niewydolności komórek rąbka rogówki

- Pojawił się lek, który został już zarejestrowany przez Europejską Agencję ds. Leków (EMA). Terapia daje szansę pacjentom z niewydolnością komórek macierzystych w rąbku rogówki, na odzyskanie ostrości wzroku – mówi prof. Iwona Grabska-Liberek, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

-Lek jest skuteczny w bardzo dużej grupie, bo całkowitą lub częściową poprawę wzoru zauważono u ponad 80 proc. pacjentów Jest to niestety bardzo drogie, nierefundowane w Polsce leczenie, które pozwala pacjentom na ponowne bycie aktywnym – mówi.

Przeszczep komórkowy

-W tej chwili dla pacjentów z  niewydolnością komórek rąbka rogówki, jeśli choroba dotyka jednego oka, mamy nową metodę leczenia. Jest to bardzo duże osiągnięcie naukowców – mówi prof. Jacek Szaflik, prezes Polskiego Towarzystw Okulistycznego.

- Zastosowanie tej zaawansowanej terapii, polega na pobraniu niewielkiej liczby komórek fragmentu rąbka rogówki ze zdrowego oka i namnożeniu ich w ściśle określonych warunkach laboratoryjnych (jedyne certyfikowane na świecie laboratorium znajduje się we Włoszech), następnie taki produkt leczniczy wraca do ośrodka gdzie dokonano jego pobrania i jest przeszczepiany pacjentowi – mówi.

-80 proc. pacjentów uzyskało trwałą poprawę. Trzeba dodać, że w przeciwieństwie do typowych przeszczepów, allogenicznych (pochodzących od dawców rąbka), Ci pacjenci nie wymagają obciążającej immunosupresji – dodaje prof. Jacek Szaflik.

Działania Polskiego Towarzystwa Okulistycznego

 - W najbliższych latach PTO będzie dokładać starań, aby zwiększyć dostępność do nowoczesnych metod leczenia dla Polskich pacjentów. Dotyczy to zarówno często wykonywanych operacji zaćmy, jak i zwiększenia zainteresowania decydentów kwestią wczesnego wykrywania chorób – mówi prof. Jacek Szaflik.

Wiemy, że w tej chwili zaledwie połowa osób chorujących na jaskrę jest zdiagnozowana, czyli pomagamy tylko połowie potrzebujących. Wczesne wykrycie choroby pomaga z dużym prawdopodobieństwem zabezpieczyć chorych przed częściową lub całkowitą utratą wzroku – dodaje. -Obecnie pracujemy nad opracowaniem uproszczonego systemu, który w zastosowaniu fotografii dna oka i sztucznej inteligencji pozwoliłaby na objęcie badaniem przesiewowym znacznie większej liczby ludzi – mówi prof. Jacek Szaflik.

- Ostatnie trzy lat były skierowane do edukacji naszych pacjentów. Wykonaliśmy ogromną pracę badając ponad 7,5 tys. pacjentów w trakcie światowego tygodnia jaskry, kiedy to okazało się, że co trzeci pacjent musiał być skierowany do dalszej diagnostyki w kierunku jaskry - mówi prof. Iwona Grabska-Liberek.

- Rozbudowaliśmy także naszą stronę internetową o ogromną ilość wiedzy dla naszych lekarzy. Nasi lekarze dzięki niej mają możliwość konsultacji z ekspertami, zasięgnięcia porad prawnych, a także otworzyliśmy się na szkolenia poprzez webinaria. – mówi prof. Iwona Grabska-Liberek. – Polskie Towarzystwo Okulistyczne nabrała nowego tempa, a ilość członków znacznie wzrosła – dodaje.

Materiał powstał w ramach kampanii „Cud widzenia – ratując wzrok”. Materiały wideo zostały przygotowane podczas Zjazd Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, który miał miejsce w Warszawie w dniach 6-8 czerwca.
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz