W MZ podpisano list intencyjny w ramach III edycji akcji "Kolej na Ciebie - uratuj życie!"

13 Czerwca 2019, 10:40 krew krwiodawstwo badania hemofilia
13 Czerwca 2019, 10:40

List intencyjny w ramach III edycji akcji "Kolej na Ciebie - uratuj życie" podpisano w czwartek w Ministerstwie Zdrowia. 23 lipca br. rozpocznie się trzecia edycja akcji, w ramach której jednego dnia, przy dwunastu dworcach kolejowych w całej Polsce m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie, Krakowie i Katowicach, staną mobilne punkty pobierania krwi.

List został podpisany pomiędzy resortem zdrowia, PKP i Narodowym Centrum Krwi, a dotyczy wzajemnej współpracy w ramach III edycji akcji "Kolej na Ciebie -uratuj życie!"

W czwartek do godz. 12 przy budynku przy ul. Kapucyńskiej 4 pracownicy ministerstwa oraz wszyscy chętni mogą oddać krew w mobilnym punkcie pobierania krwi.

Jak mówił podczas briefingu wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, 14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. - Krew jest o tyle wyjątkowa, że nie da się jej wyprodukować, a jest ogromnie potrzebna i to coraz bardziej, ponieważ mamy ogromy postęp medycyny, transplantacje, wielonarządowe operacje - mówił.

Dodał, że Polska jest samowystarczalna jeżeli chodzi o zapewnienie dostatecznego zaopatrzenia podmiotów leczniczych w krew, jednak w okresie wakacji  mogą wystąpić czasowe niedobory. Wyjaśnił, że w tym okresie wielu stałych honorowych dawców wyjeżdża na wakacje, a jednocześnie dochodzi do większej liczby wypadków drogowych.

 

Źródło: MZ

 

23 lipca br. można oddać krew na wybranych dworcach kolejowych

Prezes  zarządu PKP S.A. Krzysztof Mamiński poinformował, że 23 lipca na największych dworcach kolejowych wszyscy chętni będą mogli  oddać krew. - Dziś po raz trzeci inaugurujemy akcję oddawania krwi przy dworcach należących do Polskich Kolei Państwowych. To bardzo ważny projekt społeczny, który cieszy się coraz większą popularnością. Rok temu udało się zebrać niemal 93 litry krwi - mówił.

Podkreślił, że środowisko kolejarskie od wielu lat wspiera akcję oddawania krwi i wielu pracowników jest zaangażowanych, a kluby krwiodawstwa mają długą tradycję również wśród pracowników polskich kolei. 

-Akcja "Kolej na Ciebie - uratuj życie!" zwraca uwagę na ważny temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa - uświadamia, jak niewiele wysiłku kosztuje nas ratowanie ludzkiego życia. (...) Większość z nas myśli, że oddanie niewielkiej ilości krwi nie zrobi różnicy - wręcz przeciwnie, nasz uczynek może uratować niejedno życie lub przyspieszyć powrót do zdrowia chorej bądź poszkodowanej w wypadku osoby - przekonywała Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.  

Jak poinformowała podczas ubiegłorocznej akcji zarejestrowało się ponad 300 osób, a ponad 200 oddało krew. W sumie zebrano niemal 93 litry krwi, czyli o ponad 20 więcej niż w 2017 r. Jak dodała, liczby na to, że w tym roku uda się pobić wynik ubiegłoroczny i uda się zebrać ponad 100 litrów krwi.

 

600 tys. honorowych dawców krwi 

Dyrektor Narodowego Centrum Krwi Małgorzata Lorek poinformowała, że mamy ok. 600 tys. rocznie dawców krwi, a oddana krew jest w pełni wykorzystana. W 2018 r.  centra krwiodawstwa pobrały ok. 1,3 mln donacji krwi i jej składników. Przeprowadzono ok. 1,6 mln przetoczeń krwi i jej składników.

Jak mówiła, liczba donacji krwi z roku na rok rośnie, a ograniczeniem są jedynie względy zdrowotne, ponieważ proces ten musi być bezpieczny. Dodała, że krwi nie da się pobrać na zapas, ponieważ preparaty krwi mogą być przechowywane przez określony czas np. koncentrat krwinek płytkowych - 5-7 dni, osocze - 36 miesięcy, a koncentrat czerwonych krwinek - 35-42 dni.

Przypomniała, że krew grupy "0 RH-" jest najbardziej uniwersalna, a ma ją zaledwie 7 proc. populacji. Wyjaśniała, że np. przy operacji serca potrzeba średnio 6 jednostek krwi, zaś przy przeszczepie wątroby - 20 jednostek.  - Krew jest potrzebna także noworodkom, małym dzieciom, ludziom po urazach, wypadkach - dodała.

- Nigdy nie wiemy, kiedy nam krew będzie potrzebna, więc warto ją oddać. Ważne jest, aby pamiętać o oddaniu krwi jeszcze przed wyjazdem na wakacje - wskazywała M. Lorek.

Jak poinformowała, w najbliższą sobotę, 15 czerwca w ramach obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy,  w Rzeszowie odbędzie się ogólnopolski event promujący honorowe krwiodawstwo pn. "Trasa Czerwonej Nitki".  Czerwona Nitka, a wraz z nią Krwiodawcy z całej Polski odwiedzili już w poprzednich latach Warszawę, Szczecin i Kielce, a w tym roku zawędruje ona na Podkarpacie na rynek w Rzeszowie. 

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz