System e-krew - kiedy ruszy?

13 Czerwca 2019, 14:14 geny diagnostyka badania krew

- Chcielibyśmy  w 2021 r. oddać system e-krew do użytku - zapowiada wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. - Dopinamy wymagania funkcjonalne i przygotowujemy się do postępowań przetargowych - dodaje. 

 W ocenie wiceministra obecny system krwiodawstwa w Polsce dobrze i efektywnie funkcjonuje. - Już dziś jakość procedur jest na najwyższym poziomie - ocenił wiceminister w rozmowie z dziennikarzami podczas czwartkowego briefingu w MZ.

- Jest jeszcze trochę do poprawy m.in. w zakresie komunikacji z dawcą. Mam bardzo duże nadzieje związane z systemem e-krew, portalem dawcy, który jeszcze bardziej zwiążę tych dawców z Publiczną Służbą Krwi, a nam zapewni bieżącą i elastyczną komunikację - stwierdził.

- Dopinamy wymagania funkcjonalne i rozpoczynamy przygotowania do postępowań przetargowych. Są już praktycznie przygotowane specyfikacje zamówienia. Chcielibyśmy w 2021 r.  oddać system e-krew do użytku. Być może pewne moduły, przede wszystkim te pacjenckie, dla dawców - być może uda się je zrobić wcześniej - poinformował.

Jak wyjaśnił, będzie to system kompleksowy, "który ma końcówki dla dawców, końcówki dla regionalnych centrów krwiodawstwa i końcówki dla szpitali". - To też ma ułatwić znacznie obieg informacji i w pełni zelektronizować cały przebieg informacji miedzy centrami a szpitalami, które zamawiają składniki krwi - podkreślił. 

- Idea jest taka, że dawca będzie mógł już w domu wypełnić on-line kwestionariusz. Chcemy przyspieszyć czas, który dzisiaj dawca spędza w regionalnym centrum krwi czy na akcji poboru. Dziś to ok. godziny, z czego pobór krwi to kilka minut, a większość - to wywiad i badanie diagnostyczne. Chcemy to przyspieszyć i zapewnić to głównie tymi kwestionariuszami - stwierdził.

- Chcemy mieć też łatwiejszy dostęp do tych dawców regularnych, w pewnym sensie przypominać im, że już mogą ponownie oddać krew i zachęcać, również patrząc pod kątem pewnych grup krwi, bo czasowe niedobory dotyczą najczęściej określonej grupy krwi i też możemy wtedy w znaczine prostszy sposób do tych dawców docierać mając ich pełną metryczkę, historię i przegląd tego, czy są od nich aktualnie możliwości poboru - mówił S.Gadomski.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz