System e-krew - kiedy ruszy?

13 Czerwca 2019, 14:14 geny diagnostyka badania krew

- Chcielibyśmy  w 2021 r. oddać system e-krew do użytku - zapowiada wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. - Dopinamy wymagania funkcjonalne i przygotowujemy się do postępowań przetargowych - dodaje. 

 W ocenie wiceministra obecny system krwiodawstwa w Polsce dobrze i efektywnie funkcjonuje. - Już dziś jakość procedur jest na najwyższym poziomie - ocenił wiceminister w rozmowie z dziennikarzami podczas czwartkowego briefingu w MZ.

- Jest jeszcze trochę do poprawy m.in. w zakresie komunikacji z dawcą. Mam bardzo duże nadzieje związane z systemem e-krew, portalem dawcy, który jeszcze bardziej zwiążę tych dawców z Publiczną Służbą Krwi, a nam zapewni bieżącą i elastyczną komunikację - stwierdził.

- Dopinamy wymagania funkcjonalne i rozpoczynamy przygotowania do postępowań przetargowych. Są już praktycznie przygotowane specyfikacje zamówienia. Chcielibyśmy w 2021 r.  oddać system e-krew do użytku. Być może pewne moduły, przede wszystkim te pacjenckie, dla dawców - być może uda się je zrobić wcześniej - poinformował.

Jak wyjaśnił, będzie to system kompleksowy, "który ma końcówki dla dawców, końcówki dla regionalnych centrów krwiodawstwa i końcówki dla szpitali". - To też ma ułatwić znacznie obieg informacji i w pełni zelektronizować cały przebieg informacji miedzy centrami a szpitalami, które zamawiają składniki krwi - podkreślił. 

- Idea jest taka, że dawca będzie mógł już w domu wypełnić on-line kwestionariusz. Chcemy przyspieszyć czas, który dzisiaj dawca spędza w regionalnym centrum krwi czy na akcji poboru. Dziś to ok. godziny, z czego pobór krwi to kilka minut, a większość - to wywiad i badanie diagnostyczne. Chcemy to przyspieszyć i zapewnić to głównie tymi kwestionariuszami - stwierdził.

- Chcemy mieć też łatwiejszy dostęp do tych dawców regularnych, w pewnym sensie przypominać im, że już mogą ponownie oddać krew i zachęcać, również patrząc pod kątem pewnych grup krwi, bo czasowe niedobory dotyczą najczęściej określonej grupy krwi i też możemy wtedy w znaczine prostszy sposób do tych dawców docierać mając ich pełną metryczkę, historię i przegląd tego, czy są od nich aktualnie możliwości poboru - mówił S.Gadomski.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

9 komentarzy

PJP Sobota, 06 Lipca 2019, 21:39
W Polsce dawcy chcą wolnego dnia, czekolad i to ich głównie motywuje. Kontakt z profesjonalistą sztudzi słomiany zapał i pozwala na poprawę bezpieczeństwa. Ryzyko związane z podawaniem nieprawdziwych danych i niemożnością ich weryfikacji jest według mnie zbyt duże.Pieniądze w błoto.
Jędrek Krwiopijca Czwartek, 12 Grudnia 2019, 14:04
Przez ponad 23 lata oddaję krew i ostatnie, o czym myślę, to te 8 czekolad, które wszystkie rozdaję po rodzinie / znajomych. Dzień wolny? Żaden przywilej, zwłaszcza, że czasami potrafi się w głowie zakręcić i to słaby moment na pracę (nie mówię, że zawsze, ale parę razy się zdarzyło). Krwi nie wyprodukujesz, możesz tylko liczyć na dawców, robią to za darmo. Po co ta bezinteresowna zawiść? Poza tym Twój post jest bez ładu i składu... Jakie ryzyko? Miałeś kiedykolwiek kontakt z RCKiK? Jesteś dawcą? Mam wrażenie, żeś troll, który przyszedł tu pomarudzić...
Pati Czwartek, 04 Lipca 2019, 0:05
W UK tak jest
Ala Wtorek, 02 Lipca 2019, 15:48
System e-krew - może być niebezpieczny. Wszystkie informacje o nas, naszym stanie zdrowia itp. mogą dostać się w niepowołane ręce. Nigdy nie będziemy mieć gwarancji, że w internecie jest coś bezpieczne.
Może od razu oddajmy np. serce do przeszczepienia, zanim nas zwiną z ulicy, bo będziemy komuś pasować idealnie.
Agnieszka Poniedziałek, 01 Lipca 2019, 10:05
Przyspieszenie w formie e-formularzy to pikuś. Mnie tam nie zbawi 5 minut wypisywania. Weźcie się ogarnijcie w przepływie informacji i współpracy między centrami krwiodawstwa, bo np. w Łodzi nie przyjmuje się krwiodawców z grupą B+ gdyż tej krwi mają za dużo, podczas gdy w Radomiu czy Lublinie są braki i proszą o nią. To jest dla mnie niepojęte, że nie można tego zorganizować tak, by tych braków nie było.
Kuba Środa, 27 Listopada 2019, 23:50
Dlatego jak nie potrzebują mojej grupy krwi to ja chodzę na osoczę.
adam Środa, 03 Lipca 2019, 17:14
zgadzam się z tym. musicie opracować system miedzy regionalnymi ośrodkami krwiodawstwa aby tam gdzie jest nadwyżka aby była dostępna tam gdzie sa braki
Tytus Poniedziałek, 01 Lipca 2019, 12:18
Bo wszędzie "żądzi piniądz". Tylko krwiodawcy są traktowani przedmiotowo, niech w tym systemie udostępnią wyniki badań a nie, że trzeba się upominać. Jak już w podziękowaniu/zwrocie energii są czekolady to niech będą dobrej jakości a nie byleby było. Stworzyc system donacji tak by nie chwalono się, że mam oddane sto litrów krwii bo oddają skladniki, a ja całe życie oddajac systemetycznie krew pełną co 8 tygodni (w swoim OT inaczej sie nie da) zapewne nigdy nie osiągnę takiego wyniku
Paweł Środa, 03 Lipca 2019, 14:29
Panie Tytus, jakbym słyszał siebie. Brawo.