System e-krew - kiedy ruszy?

13 Czerwca 2019, 14:14 geny diagnostyka badania krew

- Chcielibyśmy  w 2021 r. oddać system e-krew do użytku - zapowiada wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. - Dopinamy wymagania funkcjonalne i przygotowujemy się do postępowań przetargowych - dodaje. 

 W ocenie wiceministra obecny system krwiodawstwa w Polsce dobrze i efektywnie funkcjonuje. - Już dziś jakość procedur jest na najwyższym poziomie - ocenił wiceminister w rozmowie z dziennikarzami podczas czwartkowego briefingu w MZ.

- Jest jeszcze trochę do poprawy m.in. w zakresie komunikacji z dawcą. Mam bardzo duże nadzieje związane z systemem e-krew, portalem dawcy, który jeszcze bardziej zwiążę tych dawców z Publiczną Służbą Krwi, a nam zapewni bieżącą i elastyczną komunikację - stwierdził.

- Dopinamy wymagania funkcjonalne i rozpoczynamy przygotowania do postępowań przetargowych. Są już praktycznie przygotowane specyfikacje zamówienia. Chcielibyśmy w 2021 r.  oddać system e-krew do użytku. Być może pewne moduły, przede wszystkim te pacjenckie, dla dawców - być może uda się je zrobić wcześniej - poinformował.

Jak wyjaśnił, będzie to system kompleksowy, "który ma końcówki dla dawców, końcówki dla regionalnych centrów krwiodawstwa i końcówki dla szpitali". - To też ma ułatwić znacznie obieg informacji i w pełni zelektronizować cały przebieg informacji miedzy centrami a szpitalami, które zamawiają składniki krwi - podkreślił. 

- Idea jest taka, że dawca będzie mógł już w domu wypełnić on-line kwestionariusz. Chcemy przyspieszyć czas, który dzisiaj dawca spędza w regionalnym centrum krwi czy na akcji poboru. Dziś to ok. godziny, z czego pobór krwi to kilka minut, a większość - to wywiad i badanie diagnostyczne. Chcemy to przyspieszyć i zapewnić to głównie tymi kwestionariuszami - stwierdził.

- Chcemy mieć też łatwiejszy dostęp do tych dawców regularnych, w pewnym sensie przypominać im, że już mogą ponownie oddać krew i zachęcać, również patrząc pod kątem pewnych grup krwi, bo czasowe niedobory dotyczą najczęściej określonej grupy krwi i też możemy wtedy w znaczine prostszy sposób do tych dawców docierać mając ich pełną metryczkę, historię i przegląd tego, czy są od nich aktualnie możliwości poboru - mówił S.Gadomski.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

PJP Sobota, 06 Lipca 2019, 21:39
W Polsce dawcy chcą wolnego dnia, czekolad i to ich głównie motywuje. Kontakt z profesjonalistą sztudzi słomiany zapał i pozwala na poprawę bezpieczeństwa. Ryzyko związane z podawaniem nieprawdziwych danych i niemożnością ich weryfikacji jest według mnie zbyt duże.Pieniądze w błoto.
Pati Czwartek, 04 Lipca 2019, 0:05
W UK tak jest
Ala Wtorek, 02 Lipca 2019, 15:48
System e-krew - może być niebezpieczny. Wszystkie informacje o nas, naszym stanie zdrowia itp. mogą dostać się w niepowołane ręce. Nigdy nie będziemy mieć gwarancji, że w internecie jest coś bezpieczne.
Może od razu oddajmy np. serce do przeszczepienia, zanim nas zwiną z ulicy, bo będziemy komuś pasować idealnie.
Agnieszka Poniedziałek, 01 Lipca 2019, 10:05
Przyspieszenie w formie e-formularzy to pikuś. Mnie tam nie zbawi 5 minut wypisywania. Weźcie się ogarnijcie w przepływie informacji i współpracy między centrami krwiodawstwa, bo np. w Łodzi nie przyjmuje się krwiodawców z grupą B+ gdyż tej krwi mają za dużo, podczas gdy w Radomiu czy Lublinie są braki i proszą o nią. To jest dla mnie niepojęte, że nie można tego zorganizować tak, by tych braków nie było.
adam Środa, 03 Lipca 2019, 17:14
zgadzam się z tym. musicie opracować system miedzy regionalnymi ośrodkami krwiodawstwa aby tam gdzie jest nadwyżka aby była dostępna tam gdzie sa braki
Tytus Poniedziałek, 01 Lipca 2019, 12:18
Bo wszędzie "żądzi piniądz". Tylko krwiodawcy są traktowani przedmiotowo, niech w tym systemie udostępnią wyniki badań a nie, że trzeba się upominać. Jak już w podziękowaniu/zwrocie energii są czekolady to niech będą dobrej jakości a nie byleby było. Stworzyc system donacji tak by nie chwalono się, że mam oddane sto litrów krwii bo oddają skladniki, a ja całe życie oddajac systemetycznie krew pełną co 8 tygodni (w swoim OT inaczej sie nie da) zapewne nigdy nie osiągnę takiego wyniku
Paweł Środa, 03 Lipca 2019, 14:29
Panie Tytus, jakbym słyszał siebie. Brawo.