Niemcy chcą wprowadzenia specjalnego podatku od cukru

13 Czerwca 2019, 14:21 cukier

Władze Hamburga chcą opracować koncepcję dotyczącą podatku od cukru i oznaczania jego zawartości w przetworzonych produktach.

Przedstawiciele resortów zdrowia poszczególnych Landów dyskutowali na temat podatku od cukru. "Z naszego punktu widzenia, redukcja cukru w żywności jest priorytetowym zadaniem polityki zdrowotnej, bez znaczenia czy jest to zorganizowane na szczeblu lokalnym czy krajowym", wyjaśniła Senator Cornelia Prüfers-Storks (SPD) reprezentująca Hamburg. Jak podkreślała, obecnie przetworzone produkty spożywcze zawierają zdecydowanie zbyt dużo cukru, zwłaszcza w żywności dla dzieci. Twierdzi, że etykieta"Nutri Score" powinna być również wprowadzona dla Niemiec, podobnie jak ma to już miejsce w innych krajach UE. Nutri Score to system oceny zawartość cukru, tłuszczów nasyconych i soli i przydzielania odpowiedniego oznaczenia literą i kolorem.

Podatki przynoszą efekt

Prüfers-Storks jako rozwiązanie proponuje specjalny podatek od cukru. "Zaobserwowaliśmy znaczące zmiany w konsumpcji tytoniu i alkoholu po wprowadzeniu podatku" - powiedziała. Jako dalsze kroki senator proponuje obniżenie VAT na zdrowe produkty i podwyższenia na niezdrowe. "Z kolei władze NRW stanowczo sprzeciwiły się wprowadzeniu podatku od cukru i paternalistycznej koncepcji państwa, które kontroluje swoich obywateli. Land ten opowiada się jednak za lepszym dostępem do informacji dotyczącej zawartości składników odżywczych w żywności. Władze Hamburga będą pracować nad swoja koncepcją i wkrótce przedstawią ją innym Landom.

Źródło: aerzteblatt.de

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz