Nowoczesny stetoskop z Polski z nagrodą

14 Czerwca 2019, 10:09

XI edycja konkursu EC2VC, dla medycznych start-up'ów i firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, okazała się szczęśliwą dla poznańskiej spółki StethoMe - producenta inteligentnego stetoskopu StethoMe, który dzięki sztucznej inteligencji umożliwia pacjentom szybką ocenę stanu zdrowia i przesyła nagrany dźwięk do lekarza, który decyduje o dalszych losach pacjentów.

Rozstrzygnięcie zwycięskiego dla Polaków konkursu nastąpiło podczas międzynarodowej konferencji HIMSS & Health 2.0 odbywającej się w Helsinkach. Jury konkursu złożone w największych zdrowotnych inwestorów w branży medycznej uznało, że w tegorocznej edycji zwycięzcami będą StethoMe oraz niemiecki Thryve.

Obecny na kongresie Wojciech Radomski, prezes i współzałożyciel StethoMe podkreślił w wywiadzie dla HIMSS.TV, że mały przenośny stetoskop dedykowany jest do domowego użycia i pozwala na szybką diagnozę dorosłego lub dziecka. StethoMe rejestruje dźwięki, które następnie analizowane są z pomocą sztucznej inteligencji, która informuje pacjenta bądź jego bliskiego o tym co się dzieje ze zdrowiem osoby badanej.

- Na podstawie takiej analizy i za pośrednictwem rozwiązań telemedycznych do lekarza trafia raport medyczny, dzięki czemu jest ona w stanie postawić diagnozę pacjentowi- dodał Wojciech Radomski.

Drugim nagrodzonym rozwiązaniem był pojedynczy zestaw SDK (software development kit) umożliwiający zbieranie danych zdrowotnych za pośrednictwem smartfonu. Producentem rozwiązania jest firma Thryve.

Warto podkreślić, że StethoMe nie jest pierwszym polskim start-up'em nagrodzonym w konkursie EC2VC. W ubiegłorocznej edycji jury doceniło bowiem firmę Infermedica, która opracowała rozwiązania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji ułatwiające wstępną diagnostykę medyczną oraz kierowanie ruchem pacjentów w formie aplikacji na telefon Obecnie z rozwiązań firmy korzystają firmy ubezpieczeniowe m.in. Allianz Partners oraz PZU Zdrowie.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz