Czy komary w Polsce przenoszą choroby?

14 Czerwca 2019, 13:44 komar wcv gorączka nil

W obecnej, powodziowej sytuacji Polski, szczególnie okolice rozlewisk stanowią idealne środowisko do namnażania się komarów. Czy komary w Polsce przenoszą choroby? Na co uważać stosując odstraszacze na komary?

- Polska jest krajem, w którym występuje klimat umiarkowany przejściowy. Warunki panujące w tym klimacie (amplituda temperatur oraz wilgotność) są niewystarczające do rozwoju innych gatunków tych owadów, które występują w innych rejonach świata (np. w Afryce, Azji, Ameryce) i tam są przyczyną wielu groźnych dla człowieka chorób zakaźnych (np. malarii, żółtej gorączki, gorączki Denga itp. - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Jak przekonuje urząd, obecnie nie ma w Polsce ryzyka zakażenia się żadną groźną chorobą zakaźną przenoszoną przez komary regularnie występujące na naszym terytorium, nawet jeśli ich ilość będzie zwielokrotniona w warunkach np. podtopień.

Jak zachować bezpieczeństwo używając środków owadobójczych?

GIS podkreśla także - Pryskaj „z głową”! Produkty biobójcze które używamy w lecie: na spacerze, podczas grilla, na wakacjach, używane w nieprawidłowy sposób, albo kupowane u nierzetelnych sprzedawców mogą nie tylko zadziałać nieprawidłowo, ale także spowodować zagrożenie dla zdrowia.

Kupując takie produkty, zwane repelentami, należy zwrócić uwagę czy produkt posiada pozwolenie na obrót – a zatem czy jest przebadany, bezpieczny i skuteczny.
Brak pozwolenia = potencjalne niebezpieczeństwo.

Pozwolenie można znaleść na etykiecie produktu, ale także w urzędowym wykazie.


Czytaj etykietę! Na etykiecie znajdziesz wszelkie instrukcje stosowania, środki ostrożności, czas skutecznego działania i datę ważności. Nie pryskaj więcej, niż zaleca producent i sprawdź czy któryś ze składników Cię nie uczula.

Po powrocie do domu nie potrzebujesz już odstraszać owadów: dokładnie umyj miejsca, gdzie się popryskałeś oraz ręce.

Pamiętaj – zdrowy rozsądek w połączeniu z powyższymi poradami zagwarantuje nie tylko odpowiednią skuteczność produktu, ale także i Twoje bezpieczeństwo.

źródło: GIS

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz