OZZL korzysta art. 155 Kk. Rząd winny zgonów z powodu niedofinansowania

17 Czerwca 2019, 9:47 leki pieniądze

Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie? Lekarze chcą wykorzystać groźny dla nich zapis Kodeksu Karnego o bezwględnej karze więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci. Krzysztof Bukiel, szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wystąpił do Prokuratora Generalnego z wnioskiem o zbadanie czy nie zaszło przestępstwo przez niedofinansowanie publicznej ochrony zdrowia.

 

O tym, że finanse mają znaczny wpływ na to, czy pacjent przeżyje i ile czasu, nikogo nie trzeba przekonywać. Chodzi m.in. o kolejki do lekarza, na operacje, brak refundacji ratujących życie leków, choćby w onkologii, czy liczbę karetek z obsadą (ostatnio media chwaliły np. strażaków, którzy ratowali kolejnych pacjentów, gdy brakowało zespołu do wysłania). Za złe zarządzania i finansowanie płacą pacjenci - choćby nastolatka, która została zgwałcona gdy przebywała na oddziale dla dorosłych, bo miejsc na dziecięcym nie było, a na dodatek obsada była prawdopodobnie za mała, bo i finansowanie jest za niskie. 

Oto co napisali lekarze: 

W ocenie ZK OZZL jest możliwe, że przestępstwo to zostało dokonane przez członków rządu, którzy zdecydowali o przedłożeniu Sejmowi projektów ustaw przewidujących wydatki ze środków budżetowych w kwocie ocenianej na ok. 40 mld PLN rocznie, przeznaczone na cele określane jako „nowa piątka PiS” oraz przez parlamentarzystów, którzy głosowali za przyjęciem tych ustaw, a nie zdecydowali o przeznaczeniu tych środków na poprawę finansowania publicznej ochrony zdrowia i w ten sposób, nie zapobiegli, chociaż mogli (!), tysiącom zgonów rocznie pacjentów, którzy z powodu niedofinansowania ochrony zdrowia, powodującego jej niewydolność, nie otrzymują pomocy medycznej w odpowiednim czasie albo nie otrzymują odpowiedniego leczenia, przez co postęp choroby doprowadza ich do śmierci.  

W ocenie OZZL, zarówno członkowie rządu, jak i parlamentarzyści dobrze wiedzieli, że publiczna ochrona zdrowia jest w Polsce niedofinansowana w wielkim stopniu i że to niedofinansowanie skutkuje zgonami tysięcy osób rocznie, którym to zgonom można by zapobiec gdyby finansowanie było odpowiednie. Mając taką wiedzę i wiedząc, że są możliwości państwa aby przeznaczyć ogromną ilość środków budżetowych na poprawę finansowania publicznej ochrony zdrowia (o takich możliwościach przekonuje propozycja sfinansowania „nowej piątki PiS”) powinni oni – w ocenie OZZL – przeznaczyć te środki na ratowanie życia ludzkiego, a nie na inne cele, które – jakkolwiek dają pewne społeczne korzyści – to jednak z pewnością nie przyczynią się do zmniejszenia liczby zgonów, których można by uniknąć.

W ten sposób, w ocenie ZK OZZL osoby te nie zachowały przeciętnego obowiązku ostrożności w sytuacji, w której na podstawie normalnej zdolności przewidywania i obowiązku dbałości o życie ludzkie można było wymagać od nich, aby nie dopuściły do nastąpienia skutku w postaci śmierci wielu osób – pacjentów czekających na leczenie w niewydolnym systemie publicznej ochrony zdrowia. Powinny zatem odpowiadać za nieumyślne spowodowanie śmierci wielu osób.   

Jednocześnie, mając świadomość, że za wielkie niedofinansowanie publicznej ochrony zdrowia odpowiada nie tylko obecny rząd i obecni parlamentarzyści ale wszystkie poprzednie rządy RP od roku 1989 i poprzednie Parlamenty,  ZK OZZL wystąpił z wnioskiem do Prokuratora Generalnego aby On – jeśli uzna to za uzasadnione –postawił podobne zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 155 kk  - członkom wcześniejszych rządów i wcześniejszym parlamentarzystom.   

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

Bożena Firynowicz Wtorek, 18 Czerwca 2019, 19:14
Popieram z całego serca jestem przekonana że mój mąż miał szansę na długie życie cóż mogą lekarze jak brak pieniędzy smutna r,rzeczywistość wdowa od 4 miesiecy
jeszcze medyk Poniedziałek, 17 Czerwca 2019, 17:27
szach mat
oko Saurona Poniedziałek, 17 Czerwca 2019, 15:32