Masowe wypowiedzenia klauzul opt-out przez lekarzy. Szykują się utrudnienia w szpitalach

17 Czerwca 2019, 9:52 Lekarze

Zarząd Krajowy OZZL zaczyna akcje wypowiadania klauzuli opt-out, by zwrócić uwagę na dramatyczną sytuację w ochronie zdrowia. To oznacza, że medycy będą pracować zgodnie z normami obowiązującymi w UE, w tym Polsce i wycofają zgody na ponadlimitowe godziny pracy. Kiedy odczuć to mogą pacjenci?

 

- Tak dramatyczny apel zostaje wystosowany z powodu lekceważenia pacjentów i pracowników ochrony zdrowia przez kolejne ekipy rządowe - informuje Bartosz Fiałek z OZZL.

Zobacz jak lekarze wypowiadali klauzule opt-out w 2017 r: Opt-out: pat czy mat? Jak (nie) radzą sobie szpitale 

- Akcja jest odpowiedzią na fatalną (i ciągle pogarszającą się) sytuację w publicznej ochronie zdrowia (pacjenci umierający w kolejkach, a pracownicy ochrony zdrowia na dyżurach). Ponadto wybiórcze realizowanie porozumienia kończącego protest rezydentów, chęć zaostrzenia kar w Kodeksie karnym czy niebędące odpowiedzią na prace zespołu ministerialnego nowelizowanie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, wcale nie ostudziły protestacyjnych nastrojów - czytamy w informacji opublikowanej na profilu PR OZZL.

Biorąc pod uwagę fakt, że tylko 46,9% (dane z Narodowego Funduszu Zdrowia) lekarzy jest zatrudnionych w jednym miejscu pracy, przejście pozostałej grupy do pracy w wymiarze równoważnika jednego etatu może spowodować znaczne pogorszenie dostępności do świadczeń medycznych. 

-Mamy świadomość, że początkowe utrudnienia w zakresie świadczenia usług medycznych mogą w ostatecznym rozrachunku zmusić rządzących do zajęcia się problemem ochrony zdrowia w sposób priorytetowy, aby ponadpartyjnie doprowadzić w końcu do jej reformy tak, aby okazała się być długotrwałym sukcesem - pisze lekarz Bartosz Fiałek.

Rezydenci wzywają lekarzy do wypowiadania klauzul opt-out do końca sierpnia br. tak, aby ich moc weszła w życie od 1. października. W tym czasie (od października 2019 r.) ograniczony zostanie czas pracy do równoważnika jednego etatu.

"Liczymy na zrozumienie pacjentów oraz zaangażowanie się jak największej liczby personelu medycznego!"   

JK

Zobacz również:

OZZL korzysta art. 155 kodeksu karnego. Rząd winny zgonów z powodu niedofinansowania

Lekarze ostro o propozycji MZ dot. dyżurowania na kilku oddziałach

Lekarze: MZ wyjaśnia zasady odpracowania tzw. bonu lojalnościowego

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz