Trump o Brexit: Ochrona zdrowia nie będzie przedmiotem negocjacji

17 Czerwca 2019, 15:50 Donald Trump

Prezydent USA Donald Trump wycofał się ze swojego oświadczenia na temat otwarcia brytyjskiego rynku na amerykańskie firmy farmaceutyczne po Brexicie. Komentując to oświadczenie Donald Trump stwierdził, że system ochrony zdrowia nie będzie przedmiotem negocjacji.

 

Tymczasem jego pierwsze oświadczenie, sugerujące taką możliwość, spotkało się z oburzeniem Brytyjczyków, którzy obawiają się prywatyzacji opieki zdrowotnej oraz wzrostu cen wywołanego Brexitem. Spekulowano również, że amerykańskie firmy farmaceutyczne mogłyby podnieść ceny leków i podstawowej opieki medycznej w przypadku otwarcia na rynek. W późniejszych komentarzach Trump stwierdził jednak, że służba zdrowia jest czymś, czego nie brałby pod uwagę w negocjacjach.

Rola firm z USA po Brexicie

NHS jest sponsorowana ze składek podatników i decyzje dotyczące zarządzania finansami są podejmowane przez organy państwowe.  Jednak leki i sprzęt medyczny nabywane są od prywatnych firm. Prawie 2 mld funtów rocznie, czyli około 9 proc. trafia do producentów leków z USA. Obecnie przy świadczeniach z zakresu służby zdrowia i przetargach z nimi związanych państwa członkowskie UE obowiązują odmienne prawa niż kraje spoza UE. Możliwe, że USA chciałoby renegocjować warunki tych przetargów po Brexicie. W dodatku USA mogłoby chcieć otworzyć rynek farmaceutyczny na firmy z USA.

Źródło: aerzteblatt.de

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz