Domy dziecka i DPS-y kupią legalnie leki z apteki?

18 Czerwca 2019, 9:38 Apteka

Wszystko wskazuje na to, że domy dziecka, domy opieki czy domy pomocy społecznej będą miały możliwość zakupu leków bez recepty na fakturę, a sami aptekarze nie będą musieli obawiać się sankcji karnych za sprzedaż produktów innemu przedsiębiorcy. Resort zdrowia i sprawiedliwości porozumiały się z Naczelną Radą Aptekarską i zadeklarowały zmianę kontrowersyjnych przepisów prawa farmaceutycznego, które weszły w życie na początku czerwca.

- Mamy przełom. Po kilku dniach bardzo trudnych negocjacji z udziałem NRA, MZ i MS, zapadła decyzja o zmianie przepisów. Przepisy karne nie będą dotyczyły leków OTC. Dziękuję Januszowi Cieszyńskiemu za zrozumienie naszych argumentów i podjęcie się trudnej roli negocjatora. Dobra robota- napisał w serwisie społecznościowym Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Przypomnijmy, że zgodnie z "antywywozowymi" zapisami prawa farmaceutycznego (art. 86 prawa farmaceutycznego), jakie weszły w życie w pierwszym tygodniu czerwca, aptekarzowi sprzedającemu leki innemu przedsiębiorcy i wystawiającemu mu fakturę groziła kara nawet do pięciu lat pozbawienia wolności. Środowisko farmaceutów od samego początku sygnalizowało absurdalność sytuacji, w jakiej się znaleźli i wskazywali na konieczność szybkich zmian, a NRA rekomendowała swoim członkom wstrzymanie sprzedaży leków na fakturę. 

Ostatecznie przepis ten ma jednak zostać znowelizowany. Kiedy to nastąpi? Terminu niestety nie wskazano.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Państwowiec Wtorek, 18 Czerwca 2019, 12:58
Niekompetencja i ignorancja. A co z pozostałymi lekami? Teoria, że prawo jest wolą silniejszego doprowadzi nas do zguby. Państwo nie radząc sobie z przestępcami prokuruje problemy w obszarach, które sobie na to nie zasłużyły. Czy płyn dezynfekcyjny do apteczki zakładowej da się kupić na fakturę?
Izabela Czwartek, 20 Czerwca 2019, 10:14
To jest prawie anarchia,Szpitale wypisuja polzywych pacjentow ,Zole nie maja miejsc ,kolejka pol roku .Psychicznie chory czlowiek niszczy cala rodzine.To polski standard.Politycy wezcie wreszcie sie za prace dla narodu polskiego!!!!!!!!