NRL apeluje do samorządów ws. wymogu szczepień jako kryterium przyjęcia do żłobków, przedszkoli i szkół

18 Czerwca 2019, 9:47 szczepienie dziecko

Naczelna Rada Lekarska w liście otwartym do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w sprawie szczepień ochronnych zwróciła się o promowanie szczepień dzieci trafiających do publicznych placówek oświatowych, poprzez wprowadzanie w pilnym trybie odpowiednich regulacji. Z uznaniem przyjęła działania tych samorządów, które już przyjęły wykonanie obowiązkowych szczepień ochronnych jako kryterium przyjęcia do żłobka czy przedszkola.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z uznaniem przyjmuje działania niektórych jednostek samorządu terytorialnego, które już obecnie na obszarze swojej właściwości przyjęły, że wykonanie obowiązkowych szczepień ochronnych dziecka jest jednym z kryteriów przyjęcia do publicznych placówek oświatowych - czytamy w liście.

Jak przypomina NRL, samorząd lekarski nieustannie przypomina, że decyzja rodziców o nie poddaniu dziecka obowiązkowym szczepieniom stwarza zagrożenie dla zdrowia nie tylko tego dziecka, ale również  dla  innych  dzieci, mających z  nimi  kontakt, w  szczególności w żłobkach, przedszkolach czy szkołach. 

Lekarze podkreślili, że z niepokojem obserwują, że w ostatnim czasie zwiększa się w niektórych rejonach Polski liczba dzieci, które nie są poddawane obowiązkowym szczepieniom i pojawiają się ogniska zakażeń o pochodzeniu krajowym.

- Wymóg szczepienia dziecka jest w naszym głębokim przekonaniu uzasadniony interesem publicznym – potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli poprzez ograniczenie kontaktu z osobami  niezaszczepionymi - napisali w liście przedstawiciele samorządu zawodowego lekarzy i zwrócili się do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego, aby także promowały szczepienia dzieci trafiających do publicznych placówek oświatowych, poprzez wprowadzanie  w pilnym trybie odpowiednich regulacji.

Źródło: NIL

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz