Kolejne miliony z funduszy europejskich m.in. dla szpitali i LPR

19 Czerwca 2019, 16:22

Kolejne umowy na dofinansowanie projektów w ramach Funduszy Europejskich podpisało ministerstwo zdrowia. Ponad 63 mln zł przeznaczone zostanie dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, na remonty i dodatkowe wyposażenie szpitali, profilaktykę oraz na szkolenia kadry medycznej.

W środę (19 czerwca) wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podpisał kolejne umowy na dofinansowanie projektów w ramach Funduszy Europejskich. 

- Jestem zawsze pod ogromnym wrażeniem tego trudu, który trzeba włożyć w odpowiednią alokację środków unijnych. Z całego serca i szczerze gratuluję wszystkim beneficjentom" – mówił S.Gadomski. 

Najwięcej środków trafi do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Blisko 27 mln zł ma być przeznaczone na wyremontowanie i wyposażenie bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie, Szczecinie–Goleniowe i Białymstoku. Dla pacjentów oznaczać to ma skrócenie czasu dotarcia do specjalistycznych ośrodków leczniczych, poprawę komfortu i bezpieczeństwa oraz zminimalizowanie ryzyka powikłań. W dłuższej perspektywie projekt ma też przynieść oszczędności dla budżetu państwa ze względu na obniżenie kosztów leczenia.

Nowe SOR-y i sprzęt do diagnostyki onkologicznej 

Dzięki środkom unijnym w wysokości ponad 6,5 mln zł dla Zespołu Opieki Zdrowotnej w Szczytnie i 8,4 mln zł dla Szpitala Rejonowego w Raciborzu powstaną szpitalne oddziały ratunkowe. Łącznie prawie 15 mln zł pochłoną koszty związane z pracami budowlanymi i wyposażeniem w sprzęt medyczny.

Nowy sprzęt do diagnostyki za kwotę blisko 2 mln zł trafi też do Kliniki Neurochirurgii w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Zmiany pozwolą zastosować nowoczesne metody leczenia, poprawić bezpieczeństwo pacjentów i organizację pracy personelu medycznego. 

Świętokrzyskie Centrum Onkologii, dzięki ponad 14 mln zł z Funduszy Europejskich kupi nowoczesny skaner PET/CT, który ma zastosowanie we wstępnej diagnostyce i ocenie stopnia zaawansowania choroby nowotworowej. Działanie tego sprzętu polega na skierowaniu cząstek protonów precyzyjnie w ognisko nowotworu, bez ryzyka uszkodzenia innych narządów.

Profilaktyka i kształcenie lekarzy 

Blisko 5 mln zł przeznaczonych zostanie na projekty profilaktyczne i kształcenie lekarzy. Szpital Specjalistyczny Św. Zofii, jeden z największych szpitali położniczo-ginekologicznych w stolicy, pomoże kobietom w przeciwdziałaniu depresji poporodowej. Z pomocy specjalistów skorzystają pacjentki z województw mazowieckiego i łódzkiego. Na ten cel przeznaczono blisko 1,9 mln zł. 

Dzięki wykorzystaniu technik symulacji medycznej, 240 lekarzy specjalistów i rezydentów z całej Polski podniesie swoje kwalifikacje. Zakres szkoleń obejmie m.in. opiekę paliatywną u pacjentów z całkowitą niewydolnością oddechową, dzięki ponad 1 mln zł, zyskała Pallmed Sp. Z o.o. z Bydgoszczy. 

W najbliższym czasie zostanie również podpisana umowa z przedstawicielem Szpitali Pomorskich Sp. Z o.o. na realizację programu profilaktyki nowotworów skóry opiewającą na kwotę 2 mln zl. 

Ministerstwo Zdrowia podpisało dotąd umowy na ponad 3,5 mld zł z Funduszy Europejskich.

Żródło: MZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz