Apteki: MZ w komunikacie wyjaśnia kwestię sprzedaży i faktur m.in. dla DPS

19 Czerwca 2019, 16:54 apteka farmaceuta leki

Nie ma i nie było żadnego problemu? Po wielu dniach emocji i niejasności, Ministerstwo Zdrowia wydało dziś oficjalnie komunikat związany z interpretowaniem nowych zapisów Prawa Farmaceutycznego w zakresie sprzedaży leków osobom innym niż fizyczne. Co z fakturami? Jak je wystawiać?

KOMUNIKAT MINISTRA ZDROWIA

Minister Zdrowia informuje, w nawiązaniu do nowelizacji art. 86a ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo Farmaceutyczne (t.j. Dz.U. 2017, poz. 2211, z późn. zm., dalej jako „Prawo farmaceutyczne”), że przepis ten nie przewiduje, iż apteka może sprzedawać produkty lecznicze wyłącznie osobom fizycznym. Wynika to wprost z przepisu, który określa podmioty (w tym inne niż osoby fizyczne), którym apteka może legalnie sprzedać produkty lecznicze. Nowe brzmienie art. 86a Prawa farmaceutycznego, nie zmieniło zasad obrotu produktami leczniczymi zwłaszcza kręgu uprawnionych osób do zakupu leków w aptece.

Nowelizacja przepisu również w żaden sposób nie zabrania finansowania zakupu produktów leczniczych na rzecz pacjentów będących jednocześnie pensjonariuszami DPS, podopiecznymi domów dziecka, podopiecznymi organizacji pożytku publicznego, itp.

Wskazane instytucje mają prawo do zapłaty za produkty lecznicze nabywane w imieniu i na rzecz pacjenta, a transakcja taka może zostać udokumentowana prawidłowo wystawioną fakturą VAT.

Niedozwolona jest natomiast sytuacja, w której realizacja recepty polega na sprzedaży przepisanych na niej produktów na rzecz podmiotu, a nie pacjenta wskazanego na recepcie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie w sfinansowaniu takiej transakcji przez DPS czy fundację.

Schemat działania jest przejrzysty– produkty lecznicze są zawsze kupowane na rzecz pacjenta (nabywcy), ale może za nie zapłacić płatnik, np. DPS. Jeżeli wystawiana jest faktura (jeżeli jest taka potrzeba) musi ona być wystawiona na tę osobę, na którą przepisano produkt leczniczy, natomiast jako płatnik może być wskazany ten podmiot który faktycznie płaci. Analogiczna sytuacja powinna wystąpić w przypadku produktów leczniczych o kategorii dostępności OTC (bez recepty). Płatnikiem może być DPS czy fundacja. Ale nabywcą zawsze jest pacjent.

O co chodzi?

Przypomnijmy, że jak alarmowała Naczelna Rada Aptekarska, zgodnie z "antywywozowymi" zapisami prawa farmaceutycznego (art. 86 prawa farmaceutycznego), jakie weszły w życie w pierwszym tygodniu czerwca, aptekarzowi sprzedającemu leki innemu przedsiębiorcy i wystawiającemu mu fakturę grozi kara nawet do pięciu lat pozbawienia wolności. 

Domy dziecka i DPS-y kupią legalnie leki z apteki?

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

Piotr Wtorek, 23 Lipca 2019, 22:45
Potrzebowalem srodki opatrunkowe do uzupelnienia apteczki obozu żeglarskiego. Aprekarz odmówil wystawienia faktury. Jskas porażka
B Sobota, 13 Lipca 2019, 12:07
podmioty medyczne typu " usługi medyczne kowalski" tez nie dostana faktury na środki dostępne bez recepty w aptece... . MZ WALNIJCIE SIĘ W ŁEB !
b>p Środa, 03 Lipca 2019, 17:47
co z apteczką dla grupy kolonistów ,która jest obowiązkowa , a koszt pokrywa organizator który potrzebuje faktury ??
Benia Środa, 03 Lipca 2019, 16:18
to co mam zrobić jako organizator koloni, który ma obowiązek zabezpieczyć kolonistów apteczką ????? apteczkę zakupić na imię i nazwisko jednego dziecka ....czy może wziąść fakturę imienną na siebie czyli z punktu widzenia stowarzyszenia , które jest organizatorem " zrobić zakup dla siebie " bo tak to wygląda skoro nie mogę dostać faktury na stowarzyszenie które obraca pieniędzmi rodziców owych kolonistów. debilizm !!!!!!
Agata Szczęśniak Piątek, 28 Czerwca 2019, 17:36
W kontekście powyższego, co z organizacjami prozwierzęcymi, które kupują ludzkie leki dla swoich zwierzęcych podopiecznych i potrzebują na taki zakup fakturę?