UE stawia na transgraniczne e-zdrowie

24 Czerwca 2019, 9:06 recepta e-recepta

Od kilku dni lekarze z Luksemburga mają wgląd do elektronicznej dokumentacji medycznej swoich czeskich pacjentów - to efekt współpracy, jakie kraje podjęły w obszarze rozwoju usług e-zdrowia. To nie jedyna transgraniczna inicjatywa w obszarze zdrowia - bowiem od ubiegłego tygodnia e-recepty wymieniane są pomiędzy Finlandią i Chorwacją.

Rozwój dokumentacji lekarskiej bez granic jest jednym ze wspólnotowych priorytetów Unii Europejskiej. Pierwszymi efektami transgranicznej współpracy w obszarze e-zdrowia jest uruchomiona w ubiegłym tygodniu możliwość wglądu dla lekarzy z Luksemburga do elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) pacjentów pochodzących z Czech. Współpracę zacieśnia również Finlandia oraz Chorwacja, w której fińscy pacjenci na podstawie e-recepty mogą odbierać leki przepisane przez lekarzy z Finlandii. Wcześniej tj. w styczniu taką możliwość otrzymali Finowie, kiedy to zainicjowano współpracę fińsko-estońską. 

- Gratuluje Czechom, Luksemburgowi i Chorwacji podjęcia kroków w zakresie współpracy w obszarze e-zdrowia. Liczę, że już wkrótce w ich ślady pójdą inne kraje. Dzielenie się dokumentacją medyczną pacjentów oraz e-receptami jest ważne dla bezpieczeństwa pacjentów. Pomaga lekarzom lepiej zrozumieć historię choroby pacjenta, zmniejszyć ryzyko niewłaściwego przyjmowania leków i przyczynić się do lepszej opieki.W sytuacji nagłej może również uratować życie, dlatego też komisja będzie nadal wspierać tego typu inicjatywy - zapewnił Vytenis Andriukaitis, europejski komisarz ds.zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

W ocenie Mariji Gabriel, unijnej komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa, rozpoczęcie współprace w zakresie wymiany danych pacjentów to kolejny krok w dostarczaniu pacjentom korzyści wynikających z przynależności do UE.

- Na jednolitym rynku cyfrowym obywatele wręcz oczekują, że ich elektroniczna dokumentacja medyczna będzie dostępna i użyteczna gdziekolwiek się znajdą- dodała Marija Gabriel.

Komisja Europejska liczy, że do końca 2021 r. jeszcze 18 państw, poza Finlandią, Estonią, Luksemburgiem i Republiką Czeską, prowadzić będzie wymianę dokumentacji medycznej pacjentów i e-recept. Do końca 2019 roku e-recepty wymieniać będzie nawet siedem państw członkowskich - Finlandia, Estonia, Czechy, Luksemburg, Portugalia, Chorwacja i Malta.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Anna Wtorek, 25 Czerwca 2019, 9:44
Wypadałoby wskazać źródło przetłumaczonego artykułu, Drodzy Profesjonaliści:
https://www.pubaffairsbruxelles.eu/ehealth-first-electronic-health-records-of-patients-exchanged-between-eu-countries-eu-commission-press/