11 proc. Polaków zmaga się z osteoporozą. Jak jej zapobiegać?

24 Czerwca 2019, 10:35 senior szpital
24 Czerwca 2019, 10:35

Osteoporoza jest chorobą szkieletu prowadzącą do złamań kości, które mogą wystąpić nawet po niewielkim urazie. Na tę przypadłość cierpi ok. 11 proc. Polaków. NFZ w Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę (24 czerwca) przypomina, jak spowolnić rozwój tej choroby.

Osteoporoza jest chorobą szkieletu prowadzącą do złamań kości które mogą wystąpić nawet po niewielkim urazie. Nadmierna podatność kości na uszkodzenie w osteoporozie wynika ze zmniejszenia gęstości mineralnej kości i zaburzenia jej struktury i jakości.

W Polsce, ok. 11 proc. osób cierpi na osteoporozę. Choroba dotyka ponad 1/3 kobiet po okresie przekwitania. Zwiększa ona też ryzyko złamań kości, o 40 proc. w przypadku kobiet i o 12-22 proc. w przypadku mężczyzn.

Utrata gęstości mineralnej kości jest procesem nieuchronnym - związanym z wiekiem (powyżej 40. r.ż. u kobiet i 45. r.ż. u mężczyzn). Jednak na przyspieszenie przebiegu choroby wpływa wiele czynników. Niektórym z nich można zapobiegać poprzez zmianę stylu życia. Rozwój osteoporozy przyspiesza:

  • zła dieta
  • palenie tytoniu
  • nadużywanie alkoholu
  • mała aktywność fizyczna
  • niedobór witaminy D

 Aby ograniczyć rozwój osteoporozy:

-Dostarczaj organizmowi soli wapnia, fosforu, magnezu i witaminy D3

-Nie pij alkoholu i nie pal papierosów

-Zapobiegaj upadkom i złamaniom

-Zadbaj o równowagę hormonalną w okresie przekwitania

źródło: Akademia NFZ

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz