MZ uspokaja onkologia w Krakowie niezagrożona

25 Czerwca 2019, 9:09 rak nowotwór chemioterapia onkologia pacjent kroplówka

Klinika Onkologii Klinicznej Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie oddziału w Krakowie, w której to w maju wszyscy specjaliście złożyli wypowiedzenia, będzie działać bez zakłóceń - zapewnił Sławomir Gadomski, podsekretarz stanu w resorcie zdrowia. Zaznaczył, że część lekarzy wycofała złożone wypowiedzenia.

Przypomnijmy, że o dramatycznej sytuacji w krakowskim ośrodku informujemy od maja, kiedy to wypowiedzenia złożyli wszyscy specjaliści zatrudnieni w Klinice Onkologii Klinicznej. Głównym powodem  decyzji lekarzy była prowadzona prze kierownictwo COI polityka kadrowa i trwająca w ośrodku redukcja etatów. Wypowiedzenia  umów o pracę złożyli: lek. med. Tomasz Zemełka - Kierownik Oddziału Dziennego Kliniki Onkologii Klinicznej, dr n. med. Aleksandra Grela-Wojewoda, lek. med. Barbara Rysz-Postawa, dr n. med. Anna Drosik, lek. med. Maksymilian Kruczała, lek. med. Małgorzata Osielczak, dr n. med. Aneta Pasierbek-Kohutek, lek. med. Agnieszka Roman, lek. med. Agnieszka Pietruszka.

Sytuacja ta zaniepokoiła zarówno samych pacjentów, jak również posłów, którzy zdecydowali się interweniować w tej sprawie w resorcie zdrowia. Odpowiadając na poselską interpelację wiceminister zdrowia - Sławomir Gadomski, podkreślił, że resort sprawuje nadzór nad instytutem, ale w głównej mierze w zakresie zgodności działań COI z przepisami prawa i jego statutem. Dodał, że ustalanie planów działania placówki, zarządzanie mieniem, a także realizacja polityki kadrowej są domeną dyrektora placówki.

Jednocześnie zapewnił, że sytuacja kadrowa w Klinice Onkologii Klinicznej jest przedmiotem zainteresowania ministerstwa, a z wyjaśnień przekazanych przez dr n. med. Konrada Dziobka- dyrektora krakowskiego oddziału COI - wynika, że pomimo złożenia wypowiedzeń sytuacja ta nie zagraża pacjentom.

- Wynika to z faktu, iż złożone przez lekarzy wypowiedzenia będą skuteczne z dniem 31 sierpnia 2019 roku, a do tego czasu podjęte zostaną stosowne działania zabezpieczające ciągłość w udzielaniu świadczeń(...). Ponadto zaznaczyć należy, że kilku lekarzy z kliniki wycofało złożone wypowiedzenia- uspokajał wiceminister Gadomski.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz