PZU Zdrowie testuje kiosk telemedyczny m.in. z EKG i stetoskopem

25 Czerwca 2019, 10:27

W niewielkim mobilnym kiosku jest m.in. stetoskop cyfrowy, EKG, pulsoksymetr, termometr, ciśnieniomierz oraz kamera do obrazowania gardła, ucha i skóry. Pacjent sam robi nimi badania, potem ma wideokonsultację z lekarzem, który wydaje zalecenia, ale może też wystawić e-receptę lub e-skierowanie na dalszą diagnostykę. To nowy projekt PZU Zdrowie.

Na razie kiosk medyczny testują pracownicy PZU, stanął w siedzibie firmy w Warszawie. Docelowo jednak będą mogli skorzystać pracownicy firm posiadających Opiekę Medyczną PZU. Można więc sobie wyobrazić, że budka stanie np. w dużych zakładach pracy czy skupiskach biurowców. 

- Telemedycyna to przyszłość opieki medycznej. W USA czy Kanadzie już teraz kioski telemedyczne pełnią rolę „pierwszego filtra” i są wsparciem dla podstawowej opieki medycznej oraz profilaktyki. W Chinach wspierają monitorowanie zdrowia ludności mieszkającej na obszarach wiejskich, oddalonych od  dużych miejskich aglomeracji.  Z badań wynika, że Polacy są otwarci na korzystanie ze zdalnych usług medycznych, dlatego chcemy dać  naszym pacjentom taką możliwość. – wyjaśnia Sebastian Tabaka, członek Zarządu  PZU Zdrowie, nadzorujący obszar obsługi pacjenta.  

Po co kiosk zamiast tradycyjnej wizyty? Odpowiedź jest oczywista - nie trzeba jechać, trudno zarazić się w kolejce od innych pacjentów. Ale można też pewnie lepiej wykorzystać kadry. Przypomnijmy, że np. Medicover do telemedycyny zatrudnia np. młode matki, które z domu konsultują pacjentów. 

- Cały proces konsultacji wraz z badaniem zajmuje około 10 minut, dlatego nawet najbardziej zapracowani mogą dzięki temu rozwiązaniu zadbać o swoje zdrowie – mówi Sebastian Tabaka. 

To kolejna zdalna usługa zdrowotna PZU. Za pomocą portalu mojePZU możliwe jest wykupienie e-konsultacji z lekarzami kilkunastu specjalizacji, a także dietetykiem, psychologiem czy pielęgniarką za pośrednictwem wideo, rozmowy telefonicznej lub czatu.

PZU Zdrowie ma też już blisko 100 placówek medycznych i kontynuuje akwizycje. Jako ubezpieczyciel współpracuje też z ponad 2100 placówkami partnerskimi w ponad 570 miastach w Polsce oraz kilkudziesięcioma szpitalami i ponad połową aptek w kraju.

Aleksandra Kurowska, inf. spółki

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Piotr Poniedziałek, 22 Lipca 2019, 7:36
Kogo się zobowiąże do dezynfekcji tego sprzętu?