Sejm: Na zdrowie 95 mld zł w 2018 r. Ale ok. 1,5 mld zł nie wykorzystano

25 Czerwca 2019, 15:24 pieniądze

O 6 proc. PKB na zdrowie, lekach dla seniorów i innych zdrowotnych wydatkach rozmawiali dziś posłowie. Komisja Zdrowia opiniowała dziś sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za 2018  r. w części dotyczącej zdrowia wraz z analizą Najwyższej Izby Kontroli. Na początku były problemy z kworum. Posiedzenie prowadził nowy szef sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos. 

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski zaczął od tego, jakie są nakłady na ochronę zdrowia, uznając to za kwestię fundamentalną. – Rok 2018 był pierwszym rokiem obowiązywania tzw. Ustawy 6 proc. ustalającej minimalne progi nakładów na ochronę zdrowia – przypominał. - W myśl tej ustawy na ochronę zdrowia powinny być przeznaczone środki nie niższe niż  4,78 proc. PKB powinno być przeznaczone na ochronę zdrowia. Co oznacza, że powinny one wynieść nie mniej niż 88,5 mld zł – mówił posłom wiceminister, całkowicie pomijając kwestię stosowania PKB sprzed dwóch lat do wyliczeń. Podkreślił, że ten poziom przekroczono już na poziomie planu – 90 mld zł miało być, a potem planowane 95 mld zł ze zwiększeniami w ciągu roku, a ostatecznie wykonanie 93,6 mld zł. To oznacza, że 1,5 mld zł nie wykorzystano, choć były wpisane w budżecie i planie finansowym. Jak twierdził Gadomski, do nakładów z 2018 r. nie wliczono 1,8 mld zł jakie z budżetu dostał NFZ, ale mógł je wydać dopiero w tym roku. Była za to wymieniana przez niego w wydatkach.

Środków przybywało w ciągu roku

Wydatki w części zdrowie budżetu państwa zaplanowane były na 5,1 mld zł, ale do 8,4 mld zł podniesione zostały w ciągu roku. Czyli wydatki MZ były o prawie miliard większe niż w 2017 r. – czyli 13 proc.

Z budżetowych pieniędzy kupiono m.in. 19 tys. procedur wysokospecjalistycznych (kosztowało to 541 mln zł), opłacenie świadczeń dla osób nieubezpieczonych (640 mln zł), bezpłatne leki dla seniorów, dotację dla NFZ na informatyzację, zwiększenie limitu przyjęć na studia lekarskie.

Ponad 1,8 mld zł trafiło do uczelni medycznych. - Kadry medyczne stanowią pierwszy priorytet i pierwszy cel w perspektywie najbliższych 10 lat - mówił Gadomski. 

874 mld zł kosztowały programy narodowe m.in. dla osób z hemofilią, HIV, nowotworami. 

W województwie podlaskim w ogóle nie było placówki psychiatrii dziecięcej, a dzięki przeznaczeniu ponad 20 mln zł ma być ona odtworzona. 

Więcej dla stażystów i rezydentów

1,25 mld zł wydano na zdrowie z Funduszu Pracy, czyli o 30 proc. więcej niż w roku 2017 r. Przeznaczono je na staże i szkolenie specjalizacyjne pracowników medycznych. 

Posłanka Gabriela Masłowska z PiS podkreśliła, że realizacja wydatków na zdrowie przebiegała prawidłowo. - NIK wskazała tylko na drobne nieprawidłowości - mówiła. Podkreślała wzrost wydatków na zdrowie. 

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz