We wrześniu poznamy ośrodki do pilotażu nowego modelu opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży?

25 Czerwca 2019, 15:16 dzieci

Przeprowadzenie reformy zdrowia psychicznego to nie jest skomplikowana sprawa - mówił wiceminister zdrowia Zbigniew Król. Zapowiedział również przygotowania do pilotażu nad wprowadzeniem nowego modelu opieki nad zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. Wiemy już kiedy zostaną wybrane pierwsze ośrodki referencyjne. 

- Psychiatria jest obszarem, który nie był dostrzegany przez lata. Sukces ustawy 97 r. był na tyle duży, że nie wygenerował zmiany, która w tej ustawie była zapisana – przeprowadzenia kompleksowej reformy i odejścia od instytucjonalizacji opieki nad pacjentem co dla psychiatrii jest warunkiem podstawowym - mówił wiceminister zdrowia Zbigniew Król w Warszawie, podczas konferencji podsumowującej cykl debat "Wspólnie dla Zdrowia". 

Dwa i pół roku temu zakończył się pierwszy narodowy program zdrowia psychicznego, który został skrytykowany mocno skrytykowany przez pacjentów - stwierdził wiceminister.- Na poważnie zabraliśmy się do opracowania planu reformy ukierunkowanego na pacjenta - mówił.

Jak przekonywał wiceminister zdrowia "przeprowadzenie reformy zdrowia psychicznego to nic skomplikowanego".

- Wystarczyło sięgnąć do działań podjętych w innych krajach, czy do literatury polskiej przedwojennej, przeliczyć budżet i znaleźć grupę, która zrealizuje plan restrukturyzowania w kierunku opieki środowiskowej - mówił wiceminister.

Wybraliśmy tutaj rozwiązania różnicujące model opieki chorych psychicznie dorosłych, czy dzieci. Dla opieki nad pacjentem dorosłym trwa właśnie pilotaż, gdzie wiceminister wyróżnia 3 kluczowe zmiany:

- Zmianę sposobu finansowania

- Ukierunkowane sposobu opieki na opiekę pozaszpitalną

- Wprowadzenie nowego rodzaju opieki - uzdrowienia, w której to osoba wyleczona, po przejściach pomaga kolejnym pacjentom w osiągnięciu zdrowia.  

W przypadku modelu opieki nad dziećmi z chorobami psychicznymi, został on już opisany. - Wczoraj skończyliśmy analizę uwag nad świadczeniami w zakresie opieki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w ramach koszyka świadczeń - przekonywał Z. Król.

- Chcemy koordynacji opieki poprzez 3 poziomy referencyjne. Wprowadzamy pewien podział określonego zakresu kompetencji. Jest on już po konsultacjach publicznych - mówił.

Jak zapowiedział - już we wrześniu rozpocznie się typowanie ośrodków najwyższego szczebla referencyjności w opiece nad zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. 

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

jacek Niedziela, 30 Czerwca 2019, 12:49
Super, a kiedy NFZ będzie to kontraktował?
Andy Wtorek, 25 Czerwca 2019, 23:17
Nie kończące sie pilotaże i powoływanie zespołów to znaki firmowe MZ...