Przegląd prasy

26 Czerwca 2019, 9:00 prasa

W szpitalu nie chcieli pobrać krwi choremu Kubie – Super Express s.7 – U chłopca ze złośliwą nieoperacyjną odmianą guza pnia mózgu, w warszawskim szpitalu, odmówiono pobrania krwi.

Pacjenci z chorobą Fabryego czują się oszukani przez ministra zdrowia! – Super Express s.7 – Terapia zarejestrowana 18 lat temu i dostępna we wszystkich krajach UE nie jest dostępna w Polsce. Polscy pacjenci z tego powodu umierają przedwcześnie.

Pacjent stawia na jakość – Nasz dziennik (Aneta Przysiężniuk-Parys, s.3) – W lipcu ruszy specjalny serwis, który pomoże pacjentom ocenić, gdzie najlepiej się leczyć.

Serwisy OSOZ na wakacje – Puls Biznesu s.3 – Rozmowa z dr. inż. Zygmuntem Kamińskim, prezesem Kamsoft SA nt. serwisów, które mogą przysłużyć się pacjentom i lekarzom szczególnie w wakacje.

Wózek inwalidzki dla wybranych, czyli limity NFZ- Dziennik Gazeta Prawna (Klara Klinger, s.A5) – Dostępność wyrobów wspomagających kurację jest uzależniona od zamożności pacjenta. Brakuje nadzoru nad bezpieczeństwem i jakością.

Czas na zdrowe, polityczne decyzje – Dziennik Gazeta Prawna (Klara Klinger, s.A5) – Ulgi podatkowe za prywatne leczenie, badania profilaktyczne u lekarza medycyny pracy, zmniejszenie liczby szpitali – to rekomendacja strategii zmian.

Można już akładać placówki wsparcia dla osób z autyzmem. O ile wystarczy pieniędzy – Dziennik Gazeta Prawna (Michalina Topolewska, s.26) – Wrocław, Lublin i Kraków zastanawiają się nad uruchomieniem nowego typu Środowiskowych Domów Samopomocy. Umożliwia to rozporządzenie resortu rodziny.

Więcej czasu na spełnienie standardów dostępności – Dziennik Gazeta Prawna (Michalina Topolewska, s.B7) – Podmioty publiczne miały 24 msc. Na dostosowanie do wymogów dostępności architektonicznej oraz informacyjno-komunikacyjnej w zakresie określonym w nowych przepisach.

Więcej obowiązków, ale też więcej pieniędzy dla SOR-ów – Dziennik Gazeta Prawna (Agata Szczepańska, s.b9) – Jednolite standardy na szpitalnych oddziałach ratunkowych są konieczne, by minimalny poziom obsługi pacjentów był wszędzie zapewniony. Proces ten ma wesprzeć system TOPSOR.

Higienistki bez nadzoru dentysty? Lekarze mówią „nie” – Dziennik Gazeta Prawna (Agata Szczepańska, s.B10) – Wykonywanie świadczeń stomatologicznych z zakresu profilaktyki musi być realizowane pod nadzorem lekarskim – przekonują dentyści w odniesieniu do projektu nowej podstawy programowej w zawodzie higienistki stomatologicznej.

Państwo musi postawić na zdrowie, a obywatele na profilaktykę – Rzeczpospolita s.A10 – Skrót z debaty „RP” nt. polskiego systemu ochrony zdrowia. O 6 proc PKB, brakach kadrowych, promocji profilaktyki czy nowej wycenie leczenia.

Mylna interpretacja wyroku groźna dla pacjentów- Rzeczpospolita (Karolina Kowalska, s.A13) – Decyzję o zmianie leku biologicznego na preparat biorównoważny powinien podejmować lekarz –decyzja sądu.

Tygodniki

Koka z apteki? – Polityka, s.51-53 – Rozmowa z Stevem Rollesem, czołowym ekspertem ds. Regulacji używek o tym, jak przekonał Urugwaj i Kanadę do legalizacji marihuany, i o tym, dlaczego z regulacji jest więcej pożytku niż z prohibicji.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz