Wyższa wycena świadczeń w tomografii i rezonansie za skrócenie kolejek?

26 Czerwca 2019, 12:59 NFZ

O 5 lub 10 proc. wyższą wycenę za świadczenia tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego w AOS - w zamian za skrócenie kolejek do tych usług - przewiduje skierowany do opiniowania projekt zarządzenia Prezesa NFZ.

5 proc. za skrócenie kolejki

- Zmiany wprowadzone niniejszym zarządzeniem polegają na wdrożeniu współczynnika  korygującego 1,05 przy rozliczaniu świadczeń tomografii komputerowej (TK) oraz rezonansu magnetycznego (RM) przez tych świadczeniodawców, którzy dzięki podjętym działaniom zwiększyli istotnie dostępność do wskazanych badań, poprzez skrócenie co najmniej o 20 proc. czasu oczekiwania na ich wykonanie oraz skreślenie z listy oczekujących o ponad 5 proc. więcej osób niż w poprzedzającym okresie rozliczeniowym - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Krótszy czas oczekiwania- wyższa stawka

Natomiast świadczeniodawcy, którzy spełnili te warunki, oraz dodatkowo pierwszy wolny termin na uzyskanie badania nie przekracza 30 dni, przy rozliczaniu tych badań mogą zastosować współczynnik rozliczeniowy w wysokości 1,1

Jak czytamy w dalszym uzasadnieniu, projekt "daje możliwość zwiększenia racjonalizacji wydatkowanych środków finansowych, poprzez unikanie zbędnych hospitalizacji diagnostycznych, których celem jest wyłącznie wykonanie tych badań".

Opinie i uwagi do projektu zarządzenia można przesyłać do dnia 9 lipca 2019 r., na adres e-mail: sekretariat.dsoz@nfz.gov.pl wpisując w tytule maila „uwagi AOS".

 źródło: NFZ
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Lipa Środa, 26 Czerwca 2019, 22:31
A nie lepiej dokontraktować nowe podmioty. Będzie taniej i znacznie efektywniej.
e Czwartek, 27 Czerwca 2019, 19:04
Jakie? Prywatne? W większości poziom badań i opisów żenujący. Tam liczy się tylko kasa. Pracuję, znam, wiem.