Rada Gospodarcza Francji wnioskuje o legalizację marihuany

26 Czerwca 2019, 14:04 marihuana medyczna marihuana konopie

Rada Gospodarcza we Francji zaproponowała legalizację konopi. Sprzedaż miałaby być kontrolowana przez państwo.

Dotychczas bardzo restrykcyjne prawodawstwo zabraniające sprzedaży marihuany nie spełniło swojego celu - stwierdzili w zeszłym tygodniu eksperci Rady Gospodarczej w swoim raporcie. Zalecili ustanowienie „publicznego monopolu na produkcję i dystrybucję konopi”.

Może to być kontrolowane przez niezależny organ regulujący rynek i zapewniający odpowiednią jakość konopi. W ten sposób cena marihuany może być utrzymana na stabilnym poziomie, a czarny rynek przestanie istnieć. Eksperci zalecili sprzedaż jednego grama marihuany za dziewięć euro. Rada Gospodarcza jest bezpośrednim organem doradczym premiera.

Legalna sprzedaż marihuany miałaby przynieść Francji dodatkowe dochody w wysokości do 2,8 miliarda euro, przy rocznym zużyciu i zakupie od 500 do 700 ton marihuany, szacują eksperci ds. ekonomii. Ponadto miałyby powstać dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy.

Zgodnie ze sprawozdaniem wydatki publiczne Francji na zwalczanie rynku konopi indyjskich i konsumpcji wynoszą około 568 milionów euro rocznie. Największa część tej kwoty przeznaczona jest na egzekucje aktualnie obowiązującego prawa, a jedynie 10 proc. z tej kwoty na zapobieganie i badania. Pomimo tego, że od ponad 50 lat Francja walczy ze spożyciem marihuany przy pomocy jednego z najbardziej restrykcyjnych systemów prawnych, jednocześnie kraj ten należy do jednego z największych konsumentów marihuany na świecie.

Źródło: aerzteblatt.de

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz