Powstanie pierwsze w Polsce Centrum Usług Wspólnych NFZ

26 Czerwca 2019, 14:31 NFZ

W czwartek (27 czerwca) Andrzej Jacyna, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia i Jakub Banaszek, prezydent Miasta Chełm podpiszą w list intencyjny w sprawie uruchomienia pierwszego w Polsce Centrum Usług Wspólnych NFZ. Chełmski CUW będzie rozpatrywał elektroniczne wnioski o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, które trafią do niego z całego kraju. 

 

Pierwsze w Polsce Centrum Usług Wspólnych NFZ powstanie w Chełmie. W czwartek, 27 czerwca br. list intencyjny w tej sprawie podpiszą Andrzej Jacyna, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia i Jakub Banaszek, prezydent Miasta Chełm.

Utworzenie Centrum Usług Wspólnych (CUW) w Chełmie jest inicjatywą NFZ. Fundusz chce udoskonalać jakości obsługi swoich klientów, dlatego otwiera pilotażowy CUW, w którym będzie ograniczał biurokrację, na rzecz usług elektronicznych, znacznie wygodniejszych dla pacjentów. Wybór nie był przypadkowy. W Chełmie jest delegatura lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, stąd placówka jest przygotowana do realizacji nowych zadań.

– Chcemy, aby usługi oferowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia były jeszcze bardziej dostępne dla naszych klientów. Stąd pomysł utworzenia Centrum Usług Wspólnych, którego sprawne działanie ma przekonać klientów do częstszego korzystania z usług elektronicznych. To kolejny krok w stronę realizacji Strategii rozwoju Funduszu do 2023 roku, dzięki której dążymy do zwiększenia zaufania społecznego do naszej instytucji – podkreśla Andrzej Jacyna, prezes NFZ.

Centra Usług Wspólnych będą specjalizowały się w oferowaniu konkretnych usług, bez względu na województwo, z którego pochodzi klient NFZ. Ma to zagwarantować jednolity i wysoki standard obsługi przez Fundusz w całej Polsce.

CUW w Chełmie zajmie się rozpatrywaniem wniosków o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), składanych drogą elektroniczną. Po pozytywnej weryfikacji karty zostaną wydrukowane i wysłane z Chełma bezpośrednio na adres wnioskującego. Karta EKUZ zapewnia możliwość korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w państwach Unii Europejskiej oraz państwach należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), czyli Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.

– Chełm od czasu utraty funkcji miasta wojewódzkiego boryka się z wieloma problemami. Jednym z nich jest spadek ilości miejsc pracy, wysokie w stosunku do poziomu krajowego bezrobocie, wysoki stopień depopulacji. Czynniki te doprowadziły do tego, że według raportu Polskiej Akademii Nauk sporządzonego na potrzeby Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, Chełm znalazł się na szczycie niechlubnej listy małych i średnich miast, które silnie tracą swoje funkcje. Naszemu miastu potrzebny jest rozwój. Decyzja Narodowego Funduszu Zdrowia o lokalizacji w właśnie w Chełmie Centrum Usług Wspólnych to kolejna dobra informacja. Cieszę się, że współpraca władz miasta i NFZ procentuje z korzyścią dla mieszkańców – wskazuje Jakub Banaszek, prezydent Chełma.

źródło: mat.pras.

Dlaczego Chełm?

Redakcja:  Na lokalizację centrum akurat w Chełmie miał zapewne wpływ fakt, że prezydentem tego miasta został w ostatnich wyborach były członek gabinetu politycznego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, który później m.in. doradzał premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

Gosc Piątek, 28 Czerwca 2019, 0:55
Podwyżek nie ma i pewnie nie będzie... Na to wygląda... Już można złożyć wniosek o EKUZ za pomocą profilu zaufanego lub meila więc nie rozumie tej inwestycji... Na pokaz...
Polak Czwartek, 27 Czerwca 2019, 20:21
No nareszcie cos się rusza w urzędach. W końcu właściwe spojrzenie na jakość obsługi pacjentów
sprawiedliwycat Czwartek, 27 Czerwca 2019, 11:34
Pracownikom nie dadzą podwyżki od 10 lat, a na to mają.
Próba przejęcia przez podmiot zewnętrzny.
Hutu Czwartek, 27 Czerwca 2019, 7:22
W jaki sposób wysyłka EKUZ z Chełma ma podnieść jakość usługi to chyba tylko Jacyna wie...
WK Czwartek, 27 Czerwca 2019, 13:24
W Wawce za minimum nikt nie będzie robił - proste.