prof. P. Czauderna o propozycjach zmian w ochronie zdrowia

27 Czerwca 2019, 14:24 Czauderna

Dekapitacja finansowania POZ, integracja działań departamentów polityki społecznej i zdrowotnej oraz płacenie za efekty zdrowotne - takie rozwiązania proponuje jeden z członków Rady Społecznej Wspólnie dla Zdrowia, prof. n. med. Piotr Czauderna.

Jednym z głównych problemów w zakresie zarządzania systemem ochrony zdrowia, z którymi się dziś borykamy to brak jakiegokolwiek zarządzania na szczeblu wojewódzkim - mówił prof. Piotr Czauderna. Stwierdził, że jest to jeden z elementów, który "zawalił nam się w okresie przejścia z socjalizmu do gospodarki wolnorynkowej." - Potrzebujemy organów, które scharakteryzują jakie kroki podjąć, by uzupełnić „białe plamy” w dostępie do świadczeń oraz jaką w tym celu realizować politykę inwestycyjną - mówił.

Dekapitacja w POZ i płacenie za efekt

Stwierdza, że konieczne jest także połączenie finansowania pomiędzy POZ, a resztą systemu. - Finansowanie w Podstawowej Opiece Zdrowotnej rozwiązaliśmy poprzez czystą kapitację. Predysponuje to pacjentów i lekarzy do nikłej aktywności -twierdzi prof. P. Czauderna. Zwraca uwagę na pozostałe sektory w których finansowane odbywa się w ramach odpłaty za konkretną usługę . - Nie patrzymy jednak jak ta usługa zostanie zrealizowana i jaki będzie jej efekt dla zdrowia pacjentów - mówi.

- Cały świat boryka się z szykim rozwojem technologii i brakiem finansów a to wymusza z przejściem na inny system modelu płatności – płacenia za wynik zdrowotny. Chodzi by promować działania, które przeniosą wynik dla lepszego stanu zdrowia pacjenta. Powolutku zaczynamy w tym kierunku iść, a należy poruszyć ten temat szerzej - przekonuje prof. Czauderna.

 Integracja działań departamentów zdrowia i polityki społecznej

 Postulujemy (eksperci Rady społecznej Wspólnie dla Zdrowia - przyp. red.) o funkcjonalną integracją działań departamentów zdrowia i polityki społecznej

- Kolejny element, który straciliśmy w momencie transformacji to łączność między opieką społeczną, a opieką zdrowotną.  Jeżeli zignorujemy zjawiska demograficzne, z którymi już mamy do czynienia, tj. starzenie się społeczeństwa, odchodzenie od modelu rodzin wielopokoleniowych, i nie zbudujemy systemu, który by łączył te dwa działania to obawiam się, że obudzimy się w sytuacji, w której wszystko nam się zawali i nie wytrzyma nacisku potrzeb - alarmuje profesor. - Mówiąc o finansowaniu istotne jest stworzenie dodatkowego ubezpieczenia pielęgnacyjnego. Te koszty umożliwiłyby utrzymanie dziennych domów opieki, czy powstawanie placówek interdyscyplinarnych - mówi prof. Piotr Czauderna.

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz