Polacy stworzyli aplikację dla osób niepełnosprawnych ruchowo

27 Czerwca 2019, 8:52 media społecznościowe telefon

Łatwiejsza i szybsza komunikacja dla osób niepełnosprawnych - takie możliwości daje nowa aplikacja stworzona przez polski start-up ParrotOne. Rozwiązanie to ma umożliwiać pisanie wiadomości przy minimalnej liczbie ruchów.

Nowe rozwiązanie, dedykowane osobom mającym problemy manualne z obsługą klawiatur w smartfonach i tabletach, dostępne jest całkowicie bezpłatnie w trzech wersjach językowych - polskiej, angielskiej oraz hiszpańskiej. Twórca aplikacji Piotr Lewandowski, prezes ParrotOne, zadbał o to by przy pomocy jedynie kilku kliknięć osoby niepełnosprawne otrzymywały listę sugerowanych zdań lub ich części.

- Jestem nie tylko twórcą aplikacji, ale także jej pierwszym użytkownikiem. Wskutek niepełnosprawności coraz większą trudność zaczęło mi sprawiać pisanie na klawiaturze. Projektując ParrotOne myślałem o rozwiązaniu swoich problemów, ale szybko okazało się, że taka aplikacja może pomóc setkom milionów ludzi na całym świecie. Zatem ten projekt to dla mnie nie tylko praca, ale też możliwość niesienia pomocy innym, co daje ogromną satysfakcję – mówi Piotr Lewandowski, cierpiący na chorobę Charcota-Mariego-Tootha, która objawia się m.in. osłabieniem mięśni..

Co więcej aplikacja zwrotów i słów, których dana osoba używa najczęściej, a także tego jaka budowane są przez nią całe zdania - na tej podstawie z czasem jest w stanie jeszcze trafniej podsunąć kolejne podpowiedzi przez co liczba potrzebnych ruchów do napisania wiadomości staje się coraz mniejsza. ParottOne ma ułatwiać komunikację m.in. pacjentom borykającym się ze spastycznością, przykurczami, drżeniem rąk czy wadami wzroku.

- Nazwa ParrotOne ma swoją historię. Mój znajomy ma papugę, która swoją młodość spędziła w klatce i nawet nie wie, że mogłaby latać. Zainspirowało mnie to. Pomyślałem, że osoby z niepełnosprawnościami również często nie zdają sobie sprawy ze swoich możliwości i zamykają się z powodu swoich ograniczeń. Stąd idea narzędzia pomagającego w otwarciu się na kontakty z ludźmi i zawieranie nowych relacji, które mogą wnieść do życia nową jakość. Nikt nie powinien być wykluczony z możliwości komunikacji, jakie daje nam współczesna technologia – tłumaczy Lewandowski.
Twórca ParrotOne zwrócił również szczególną uwagę na prywatności użytkowników, dlatego też całość komunikacji w ramach aplikacji jest szyfrowana. Dodatkowo aplikacja nie zbiera danych pod kątem profilowania użytkowników do celów reklamowych.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz