IQVIA podsumowała rynek aptek w maju

28 Czerwca 2019, 14:50 Apteka

Liczba aptek i punktów aptecznych systematycznie maleje. Pod koniec maja była ich 14 146 czyli 553 placówek mniej niż w maju 2018 roku - wynika z najnowszych danych firmy IQVIA.

Majowe podsumowanie na tynku aptek nie przynosi dobrych wieści dla farmaceutów indywidualnych - pomimo korzystnych dla nich zapisów ustawy "AdA", liczba placówek indywidualnych systematycznie spada. W ostatnim miesiącu w segmencie tym ubyło 49 placówek, a w porównaniu do analogicznego okresu z roku poprzedniego - jest ich 476 mniej. Podobnego trendu trudno szukać w segmencie aptek sieciowych (5+) - w ich przypadku tylko w ostatnim miesiącu na rynku przybyło 25 placówek, natomiast w bilansie rocznym ubyło ich zaledwie 77. Coraz silniej zaznacza się również rozwarstwienie średniego miesięcznego obrotu, który w przypadku aptek indywidualnych wynosił średnio 137 tys.zł, podczas gdy aptek sieciowych - 288 tys. zł.

Szacowana wartość rynku aptek stacjonarnych wyniosła w maju 2,89 mld zł, a dynamikę oszacowano na 12,2 proc. rok do roku. W przypadku aptek internetowych dynamika była dwukrotnie wyższa (w porównaniu do stacjonarnych) tj. 25 proc., a wypracowana wartość e-sprzedaży wyniosła 51 mln złotych.

 AM/IQVIA

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz