Fizjoterapia i rehabilitacja: 200 mln zł na plus, ale proc. wzrost niewielki

28 Czerwca 2019, 11:51 fizjoterapia fizjoterapeuta rehabilitacja

Wyższe wynagrodzenie za realizację świadczeń z zakresu fizjoterapii, m.in. fizykoterapii, kinezyterapii, porady fizjoterapeutycznej i rehabilitacyjnej - przewiduje nowelizacja zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. W sumie kwota może wydawać się duża, ale biorąc pod uwagę drastycznie niskie zarobki tej grupy zawodowej i padające z ust ministra obietnice podwyżek - prawie nic się nie zmieni. 

Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla, że wzrost wyceny świadczeń, które "nie bylī podnoszone od kilku lat" następują w związku z ponoszonymi przez świadczeniodawców rosnącymi kosztami, będącymi pochodną wzrostu ogólnych kosztów udzielania świadczeń opieki zdrowotnej.

ZOBACZ: Fizjoterapia: M. Krawczyk ostro o nowym zarządzeniu NFZ. Tania siła robocza

Wzrost wyceny obejmuje następujące świadczenia:

  • 5 proc. na świadczenia w zakresie leczenie dzieci dorosłych chorych ze śpiączką oraz na świadczenia w zakresach kardiologicznych,
  • 5 proc. na zabiegi fizjoterapeutyczne – fizykoterapia,
  • 10 proc. na zabiegi fizjoterapeutyczne – kinezyterapia,
  • 15 proc. na poradę lekarską rehabilitacyjną oraz na wizytę fizjoterapeutyczną,
  • 10 proc. na wszystkie pozostałe świadczenia w rodzaju rehabilitacja lecznicza. Zwiększenie wagi punktowej nie dotyczy rehabilitacji ogólnoustrojowej przewlekłej.

Skutek finansowy wynikający z wprowadzenia projektowanych zmian na dzień sporządzenia dokumentu został wyliczony w oparciu o dane dotyczące realizacji świadczeń w rodzaju rehabilitacja lecznicza w roku 2018. Skutek finansowy oszacowano na około 100 996 937,5 zł na II półrocze 2019 r., co w skali roku daje 201 993 875 zł.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Masdam Piątek, 28 Czerwca 2019, 17:32
Tyle ze pieniedzy na kontrakty nie dali-jak zwykle paranoja ich gnebi.