Rośnie zapotrzebowanie na dziecięcych neurologów. Czemu warto wybrać tę specjalizację? (wideo)

10 Lipca 2019, 14:01 bełdzińska mazurkiewicz

Głównym celem jaki stawiam sobie jako przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych jest to, aby neurologia dziecięca była specjalizacją  powszechnie znaną. Tak aby lekarze i pacjenci rozumieli nasza rolę – mówi dr hab. n. med. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska, PTND.

Neurologia dziecięca to specjalizacja, która zajmuje się szeroko pojętymi chorobami układu nerwowego pacjentów od najmłodszych lat do wieku dorosłego.  Jesteśmy neurologami wieku dziecięcego albo pediatrami. Teraz jest możliwość robienia specjalizacji z neurologii dziecięcej bezpośrednio po studiach - mówi dr M. Mazurkiewicz-Bełdzińska.

Lekarz rodzinny, który spotyka się z pacjentem z podejrzeniem lub chorobą ośrodkowego układu nerwowego musi wiedzieć, kiedy powinien do neurologa kierować. Wciąż neurologów dziecięcych jest mało. Dlatego też istnieje potrzeba, aby coraz więcej studentów obierało tę drogę kształcenia, poszerzając dostęp do konsultacji dla najmłodszych pacjentów - mówi dr M. Mazurkiewicz-Bełdzińska.
- Moim nadrzędnym celem jest to, żeby zachęcić młodych absolwentów uczelni medycznych, do tego by takie specjalizacje otwierać. Zapotrzebowanie na konsultacje neurologiczne i opiekę neurologiczną jest ogromne - dodaje.

- Bardzo dużo dzieci rodzi się z porodów przedwczesnych lub z trudnych ciąż. Takie dzieci przeżywają dzięki coraz lepszej opiece noworodkowej. Często tym porodom towarzyszy uszkodzenie lub podejrzenie uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego i w takich sytuacjach neurolog dziecięcy jest absolutnie konieczny. Tak samo jak przy padaczce, bardzo powszechnych bólach głowy, zaburzeniach pozapiramidowych, udarach –rzadko, ale występujących u dzieci - mówi przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych.

Nowoczesna terapia u dzieci i dorosłych po udarach

- W klinice Neurologii Dziecięcej w Gdańsku we współpracy z neurologami dorosłymi udało się przeprowadzić pierwszą w Polsce trombektomię mechaniczną u 15-latka po udarze. Brak objawów ubytykowych jest dla nas absolutnie zachętą, aby tego typu zabiegi wykonywać - przekonuje.

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz