Pracodawcy RP: NFZ nie dał na czas narzędzia dla placówek, a nowe wymogi już wchodzą

28 Czerwca 2019, 19:11 szpital pacjenci pacjent kolejka wizyta lekarz

Prowadzenie harmonogramów przyjęć bez stosownych narzędzi informatycznych jest niemożliwe do wykonania – oceniają Pracodawcy RP. Nowe wymogi dotyczące kolejek pacjentów wchodzą już od 1 lipca, a NFZ nie zdążył przygotować potrzebnego narzędzia IT. 

- Od 1 lipca wszyscy świadczeniodawcy, prowadzący listy oczekujących na świadczenie, są zobowiązani do prowadzenia harmonogramów przyjęć, czyli pełnych spisów, które – oprócz pacjentów oczekujących – obejmować będą pacjentów przyjętych na bieżąco w stanie nagłym oraz kontynuujących leczenie - przypominają Pracodawcy RP.

- Prowadzenie rozbudowanych list oczekujących może być sporym utrudnieniem, przede wszystkim dlatego, że NFZ nie przygotował stosownych zmian w aplikacji AP-KOLCE, w której sprawozdawane są listy osób oczekujących na świadczenia. W związku z tym – do czasu udostępnienia odpowiednich narzędzi informatycznych – Fundusz oczekuje od świadczeniodawców gromadzenia tych danych w dokumentacji medycznej oraz w systemach informatycznych.

W ocenie Pracodawców RP trudno będzie sprostać nowym oczekiwaniom resortu zdrowia – bez odpowiedniego narzędzia informatycznego. Zamiast kolejnych biurokratycznych pomysłów, wymagających zaangażowania personelu medycznego, warto by stworzyć takie rozwiązania i wyposażyć w takie narzędzia wspierające i usprawniające funkcjonowanie opieki zdrowotnej, które w końcu pozwolą personelowi medycznemu skupić się wyłącznie na Pacjencie, a nie odpowiednim prowadzeniu list oczekujących. 

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz