Francja skończy z refundacją homeopatii

01 Lipca 2019, 9:35 homeopatia

Tylko decyzja administracyjna francuskiej minister zdrowia – Agnes Buzyn – dzieli Francję od zaprzestania refundacji preparatów homeopatycznych. Najnowsza opinia rządowej agencji HAS (The Haute Autorité de santé) wyraźnie wskazuje na konieczność zaprzestania finansowania tego typu preparatów.

Jak donoszą francuskie portale, analiza efektywności alternatywnych leków- jak nazwano preparaty homeopatyczne- zajęła HAS blisko dziewięć miesięcy. Badaniu poddano preparaty zalecane w blisko 24 różnorodnych przypadkach – począwszy od niepokoju, po ostre infekcje układu oddechowego. Przeprowadzone postępowanie wskazało, że nie ma naukowych podstaw, które uzasadniałyby dalsze finansowanie homeopatii z budżetu państwa. Tym samym rekomendacja HAS wskazywała na konieczność wycofania się z refundacji preparatów, wokół refundacji których swoje wątpliwości manifestowali na początku roku francuscy lekarze rodzinni.

Ostateczna decyzja co do losów refundacji dla homeopatii leży obecnie w rękach minister zdrowia- Agnes Buzyn. Jak jednak zaznaczają media – francuska szefowa resortu zdrowia już wcześniej deklarowała, że w przypadku homeopatii i innych wątpliwych form terapii zamierza przy podejmowaniu decyzji przestrzegać zaleceń HAS.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz