Niemcy: Firmy farmaceutyczne coraz hojniej wspierają lekarzy

01 Lipca 2019, 14:20 lekarz

 Firmy farmaceutyczne wspomogły lekarzy, specjalistów i instytucje medyczne hojniej niż jeszcze rok temu - wynika z badań niezależnych instytucji zajmujących się kontrolą przejrzystości w ochronie zdrowia.

 

 Według szacunków łączna liczba dotacji od firm farmaceutycznych opublikowanych w oficjalnych dokumentach w 2018 r. wyniosła 639 mln euro. W 2017 r. była to kwota 605 mln euro. To wzrost o 5,62 procent. Podobnie jak w poprzednich latach, najczęściej wspierane były badania naukowe (413 mln euro). W 2017 r. było to 398 mln euro. Kolejne na liście znalazły się wsparcie wydarzeń, kongresów, instytucji i organizacji medycznych w wysokości 120 mln euro (2017: 102 mln euro) oraz szkolenia i wykłady (2018: 106 mln euro, 2017: 105 mln euro).

Kodeks Przejrzystości zobowiązuje wszystkie jego firmy członkowskie do ogłoszenia wsparcia finansowego udzielonego lekarzom i instytucjom medycznym. Jeśli lekarze wyrażą zgodę ich nazwisko i kwota udzielonego wsparcia zostanie ogłoszona na stronie internetowej. W roku publikacji 2018 około 21 procent lekarzy zatwierdziło taki indywidualny wpis. Ilość ta była nieznacznie wyższa niż w ubiegłego roku, kiedy to wynosiła 20 procent.

Coraz więcej lekarzy upublicznia dane

Według Holgera Dienera, dyrektora zarządzającego firmą kontrolująca przejrzystość na rynku farmaceutycznych, rosnąca liczba lekarzy, którzy zgodzili się na publikację nazwiska jest dużym sukcesem i nawołuje on do wsparcia tej kampanii. Dane lekarzy mogą zostać opublikowane jedynie za ich zgodą. Jeśli lekarze odmawiają ich opublikowania, wtedy dane ukażą się anonimowo w zbiorczym podsumowaniu. Łączne wydatki przemysłu farmaceutycznego na badania są jednak wyższe niż kwoty zapisane w Kodeksie przejrzystości: W 2018 r. Firmy farmaceutyczne prowadzące badania zainwestowały około 6,2 mld euro w rozwój nowych leków.

Źródło: aerzteblatt.de

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz