Płace: 4200 zł na komitecie RM w czwartek, a na rządzie w kolejny wtorek?

01 Lipca 2019, 15:57 pieniądze

Od 1 lipca miała wzrosnąć kwota bazowa wykorzystywana w ustawie o minimalnych płacach w ochronie zdrowia. Jednak przepisy w tej sprawie mają być w czwartek przyjęte przez Komitet Rady Ministrów. Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, za tydzień mógłby się nimi zająć rząd. 

Teraz stawka bazowa wynosi 3900 zł i po przemnożeniu przez wpisane w ustawie przeliczniki dla poszczególnych grup zawodowych (dla części zróżnicowane też wykształceniem i doświadczeniem) otrzymujemy kwotę, do której podniesione mają być pensje. Plan początkowy był taki, żeby wynagrodzenia w ochronie zdrowia wyliczane były w oparciu o średnią krajową płace, ale w pierwszych latach zdecydowano się na sztywną kwotę 3900 zł - by po prostu dla systemu i pracodawców było taniej. 

Kwota ta – zgodnie z obowiązującymi teraz przepisami – miała być uwolniona w lipcu 2020 r. Ale ponieważ 3900 zł coraz bardziej rozjeżdża się ze średnią krajową, a zawody medyczne walczą o podwyżki, minister zdrowia Łukasz Szumowski postanowił nieco podnieść stawkę. W praktyce oznacza to, że część pracowników dostanie podwyżki rzędu np. kilkunastu lub 200-300 zł. Ale tylko Ci najsłabiej zarabiający - poniżej ustawowego limitu. 

Takie deklaracje składane były m.in. na posiedzeniu zespołu Rady Dialogu Społecznego jeszcze w maju - o czym pisaliśmy. Odpowiednie przepisy nie zostały jednak jeszcze przyjęte. 

Aleksandra Kurowska

Zobacz także:

Ł.Szumowski: kwota bazowa wzrośnie od lipca z 3,9 tys. zł do 4,2 tys. zł

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

Zarzenowana Poniedziałek, 22 Lipca 2019, 7:11
No właśnie po prostu tylko technikiem być,na chwilę obecną sekretarki zarabiają więcej niż technicy , kiedyś byli bardzo blisko uposażenia pielęgniarek,od stycznia wzrośnie najniższa i będziemy zarabiać jak salowa.Brawo panie ministrze, brawo.
Technik rtg Wtorek, 02 Lipca 2019, 21:45
A technicy rtg po obiecankach ministra dostaną fucka... Dyrektorzy nie odpisują na pisma, minister oklamal przed wyborami że kasa technikom się należy i to z wyrównanie od stycznia. Technicy dostali i dostaną dalej wielkie gie bo nawet prezesi wojewódzkich nfz nie robią obiecanych spotkań dyrektorzy szpitali - związkowcy - prezesi nfz.... Kpina z techników!!!!
Paulina Środa, 03 Lipca 2019, 16:45
Kpina to jest z całego personelu medycznego i niemedycznego pracującego na oddziale. Jeśli techników wsadzą do współczynnika 0,64 (z tego co wiem nie jest na to stanowisko potrzebne wyższe wykształcenie) to będziesz max do końca 2021 (!) zarabiać 2300 netto. Uważasz, że to dużo? Sekretarki medyczne są silnie wykształcone, a minister Szumowski i Szczurek plują na to!