Pielęgniarki: projekt o urlopie szkoleniowym i studiach po pierwszym czytaniu

03 Lipca 2019, 13:32 pielęgniarka doktor dokumentacja

6-dniowy urlop szkoleniowy i możliwość studiów pierwszego stopnia na kiarunkach pielęgniarskich i położniczych, w formie niestacjonarnej - przewiduje rządowy projekt, które dziś podczas posiedzenia Komisji Sejmowej odbyło się pierwsze czytanie.

 

Jednym z elementów projektu nowelizacji ustawy zawodach pielęgniarki i położnej, ma być ułatwienie dostępu do kształcenie dla osób już pracujących w ochronie zdrowia lub innych obszarach.  Obecnie, przez obowiązujące prawo, uczelnie nie dają możliwości podjęcia studiów pierwszego stopnia w formie niestacjonarnej - przeciwnie do innych kierunków medycznych.

- Projekt noweli ustawy dopuszcza możliwości studiowania na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo w formie niestacjonarnej - przedstawiała wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko.

W ramach studiów realizowany będzie taki sam standard co w formie studiów stacjonarnych - przekonywała wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko. -Nie ma zagrożenia, że dojdzie do obniżenia jakości kształcenia -dodała.

Drugą zmianą przewidywaną w projekcie nowelizującym ustawę jest ułatwienie podnoszenia kwalifikacji zawodowej w trybie kształcenia podyplomowego. Zmiana umożliwia nabycie przez pielęgniarki i położne 6-dniowego urlopu szkoleniowego na udział w szkoleniach, konferencjach i kursach naukowych, zgodnie z zakresem obowiązków przez nie wykonywanych na danym stanowisku pracy. 

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Grazyna Wtorek, 09 Lipca 2019, 12:26
6 dni urlopu szkoleniowego? A co w sytuacji kursów, specjalizacji czy studiów gdy trzeba iść na staże lub wykłady? 6 dni nie wystarczy. Czy wówczas mamy kształcić się w czasie swojego urlopu wypoczynkowego????