Rehabilitacja: Pracodawcy RP wskazują na zbyt niskie podwyżki wycen przez NFZ

04 Lipca 2019, 8:18 fizjoterapeuta rehabilitacja masażysta

Pracodawcy RP, organizacja zasiadająca w Radzie Dialogu Społecznego wskazuje, że ustalony przez NFZ wzrost wycen dla świadczeń rehabilitacji, zwłaszcza fizykoterapii, jest za niski. W zeszłym tygodniu publikowaliśmy opinię szefa Krajowej Rady Fizjoterapeutów, który odnosząc się do tego samego zarządzenia pisał, że zarobki fizjoterapeutów są wręcz poniżające. 

Pracodawcy RP zwracają uwagę, że propozycja Prezesa NFZ dotycząca zmian w finansowaniu rehabilitacji medycznej nie jest wystarczająca, chociaż idzie w dobrym kierunku – oceniają Pracodawcy RP. Nie pozwoli ona bowiem na zwiększenie wynagrodzeń personelu medycznego.

Pracodawcy RP od ponad roku wielokrotnie zwracali uwagę Ministrowi Zdrowia oraz Prezesowi NFZ, iż polska rehabilitacja medyczna jest całkowicie niedoceniana w systemie opieki zdrowotnej. Nakład finansowe przeznaczane przez NFZ na rehabilitacje medyczną są niewystarczające.

Zaproponowane w opublikowanym w dniu 28 czerwca br. Zarządzeniu Prezesa NFZ zmiany polegające na zwiększeniu wagi punktowej produktów rozliczeniowych w części wychodzą naprzeciw naszym postulatom, lecz w dalszym ciągu są niewystarczające aby zapewnić dalsze funkcjonowanie rehabilitacji medycznej w Polsce i nie obejmują one zabiegów fizykoterapeutycznych.

Fizykoterapia jest uzupełnieniem kinezyterapii i powinna być stosowana przy kompleksowym leczeniu pacjenta przynosząc zdecydowanie większe sukcesy terapeutyczne. Zaproponowana podwyżka wyceny świadczeń rehabilitacyjnych w jakiejś części rekompensuje straty, które były generowane z powodu niskiej wyceny świadczeń, ale w żaden sposób nie pozwala na zwiększenie wynagrodzenia personelu medycznego. Warto w tym miejscu kolejny raz przypomnieć, iż szczególne trudności finansowe przeżywają monoprofilowe szpitale rehabilitacyjne.

- W dalszym ciągu liczymy na zrozumienie tego problemu zarówno przez Ministra Zdrowia, jak i Prezes NFZ. Tym samym ponownie zwracamy uwagę, iż konieczne jest zwiększenie nakładów finansowych na rehabilitację. Kolejny raz deklarujemy też chęć spotkania, na którym przedstawimy kalkulację i statystykę dotyczącą rzeczywistych kosztów prowadzenia rehabilitacji leczniczej - apelują Pracodawcy RP.

Aleksandra Kurowska


Polecamy również:

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

maruda Czwartek, 04 Lipca 2019, 8:48
czy wyscie ludzie poszaleli- przeciez kontrakty zostaja na tym samym poziomie -wiec kasy nie przybywa
Krystyna Sobota, 06 Lipca 2019, 15:25
Kontrakty nie zostaną pidniesione. Na co więc zostanie wydane te 100 milionów - które są skutekiem finansowym podniesienia wyceny świadczeń ?