Prawo farmaceutyczne: MZ zmienia zapisy o sprzedaży OTC

04 Lipca 2019, 12:49 apteka farmaceuta leki

Będzie kolejna nowelizacja Prawa farmaceutyczne. Rozszerzy grupę podmiotów mogących kupować leki OTC i ułatwi życie np. pracodawcom i szkołom. Rząd chce przyjąć projekt w tym kwartale. 

Przepisy mające ukrócić odwrócony łańcuch sprzedaży leków i wywożenie ich za granicę uderzył nie tylko w hospicja czy domy opieki (tę kwestię już MZ z aptekarzami wyjaśniło zobacz: Apteki: MZ w komunikacie wyjaśnia kwestię sprzedaży i faktur m.in. dla DPS), ale też w podmioty kupujące np. tabletki przeciwko bólowi głowy czy biegunce dla pracowników, uczestników kolonii czy uczniów. Za sprzedaż im na fakturę leków grożą poważne sankcje. 

Ministerstwo Zdrowia zamierza znowelizować Prawo farmaceutyczne tak by umożliwić zakup leków OTC z apteki przez podmioty inne niż wymienione w art. 86a ust. 1 pkt 1 i 2 Prawa farmaceutycznego, niebędące podmiotami uprawnionymi do obrotu produktami leczniczymi.

Przepis nie będzie jednak obejmować leków zawierających substancje psychoaktywne, czyli produktów leczniczych, których obrót jest dodatkowo ograniczony (pseudoefedryna, kodeina, dekstrometorfan).

Minister będzie też mógł ustalać inne leki, które ze względu na publiczny interes nie powinny być sprzedawane np. pracodawcom. Jeśli będzie taka potrzeba, to będzie mógł wydać rozporządzenie w tej sprawie. 

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Rz Czwartek, 04 Lipca 2019, 14:22
Rzepa już o tym pisała. Dwa tygodnie temu