NFZ w jeden dzień przebadał ponad 2,5 tys. osób pod kątem cukrzycy

04 Lipca 2019, 14:29 cukrzyca

27 czerwca, w dniu otwartym oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą przebadano ponad 2,5 tys. osób - podaje Fundusz. 

" Frekwencja zaskoczyła. Z bezpłatnych badań poziomu cukru we krwi skorzystało ponad 2,5 tys. osób " - pisze Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Powszechnie cukrzyca postrzegana jest jako problem podwyższonego poziomu glukozy. Nie jest to do końca ścisłe. Cukrzyca to zespół złożonych zaburzeń metabolicznych, które prowadzą do tzw. późnych powikłań, mogących doprowadzić do kalectwa i przedwczesnej umieralności – podkreśla prof. Krzysztof Strojek, specjalista diabetolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii.

– W ostatnich trzech dekadach nastąpił ponad trzykrotny wzrost liczby chorych, a prognozy wskazują, że wciągu najbliższych 20 lat liczba chorych na cukrzycę na świecie przekroczy 600 mln.– wskazuje prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Akcje społeczne są jednym ze skuteczniejszych sposobów na zachęcenie nas samych do właściwej profilaktyki, regularnych badań cukru, zmiany diety na zdrowszą i większej aktywności, które mają spore znaczenie w zmniejszeniu ryzyka zachorowania.

Łącznie w wojewódzkich oddziałach przebadano 2550 osób, z czego dalszej konsultacji wymagało 65 osób. Z konsultacji dietetycznej skorzystało z kolei 1125 osób.

źródło: NFZ
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz