Pielęgniarki: Ratownicy medyczni nie posiadają kompetencji do pełnienia tej funkcji

05 Lipca 2019, 9:41 pielęgniarka

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych wyraziła "zdecydowany sprzeciw" w sprawie zaproponowanych kwalifikacji na stanowisku pielęgniarki oddziałowej w szpitalnym oddziale ratunkowym przewidującej możliwość pełnienia wspomnianej funkcji przez ratownika medycznego.

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego, umożliwiającego ratownikowi medycznemu pełnienie funkcji pielęgniarki oddziałowej.

Zobacz: 

Z. Małas o sytuacji kadrowej w zdrowiu mówiła na konwencji PiSD

Konwencja PiS. Gośćmi debaty o zdrowiu m.in. Z. Małas i U. Jaworska

Ważne zmiany na SOR! Projekt rozporządzenia do konsultacji

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych wyraża stanowczy sprzeciw wobec wprowadzenia aktem wykonawczym rozwiązań prawnych – polegających na możliwości obsadzania stanowiska pielęgniarki oddziałowej szpitalnego oddziału ratunkowego – przez osoby wykonujące zawód ratownika medycznego oraz zmiany nazwy stanowiska na koordynującego pracę innych osób, dającą możliwość pełnienia tej funkcji przez ratownika medycznego.

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych podkreśla, że zgodnie z obowiązującym stanem prawnym pielęgniarka oddziałowa będąca pielęgniarką systemu (PRM) posiada kwalifikacje w trzech zakresach:

  1.  Kwalifikacje pielęgniarki w zakresie świadczeń zdrowotnych zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych, opiekuńczo-pielęgnacyjnych, edukacji i promocji zdrowia i inne;
  2.  Kwalifikacje pielęgniarki oddziałowej w zakresie planowania, organizowania, nadzorowania i kontrolowania funkcjonowania oddziału, zarówno w zakresie organizacji pracy podległego personelu, jak i w prawidłowości infrastruktury, zabezpieczeniu prawidłowych, bezpiecznych i ergonomicznych warunków pracy;
  3.  Kwalifikacje pielęgniarki systemu w zakresie obszaru ratownictwa medycznego są tożsame jak kwalifikacje ratownika medycznego.

"Z uwagi na przyjęty w Polsce system kształcenia tych dwóch zawodów medycznych, kwalifikacje i umiejętności pielęgniarek systemu są zdecydowanie szersze, niż ratowników medycznych, ponieważ nie ograniczają się do podejmowania medycznych czynności ratunkowych - czytamy w stanowisku NIPIP. 

- W szpitalnych oddziałach ratunkowych podejmuje się procedury diagnostyczne, lecznicze i pielęgnacyjne, przy wykonywaniu których ratownik medyczny bardzo często nie może uczestniczyć z powodu braku odpowiednich kwalifikacji i umiejętności - stwierdzają.


W ich opinii, w kształceniu zawodowym ratownika medycznego nie znajdują się treści i umiejętności dotyczące organizacji i zarządzenia w placówkach ochrony zdrowia. Jak zauważają, zatrudnienie osób do wykonywania czynności medycznych, którzy nie posiadają wymaganego kształcenia – jest niezgodne z prawem i stanowi przesłankę odpowiedzialności cywilnej podmiotów leczniczych.

Przytaczają też, że przyjęta w 2006 roku ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym określiła rolę i zadania ratowników medycznych , a od tego czasu system kształcenia i uzyskiwane przez ratowników medycznych kwalifikacje nie zmieniły się. "Stąd też rozszerzanie kompetencji o pełnienie funkcji pielęgniarki oddziałowej jest nieuzasadnione i stoi w sprzeczności z obowiązującymi przepisami prawa " - czytamy.

Ratownik medyczny bez względu na uzyskane dodatkowe kwalifikacje nie ma możliwości uzyskania kwalifikacji porównywalnych z kwalifikacjami pielęgniarki, w tym pielęgniarki oddziałowej - ocenia Izba Pielęgniarek.

JK

źródło: NIPIP

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

16 komentarzy

Lolo Sobota, 11 Stycznia 2020, 12:02
Tu mowa o pokazach z pierwszej pomocy nie o zabezpieczaniu imprez
Lolo Sobota, 11 Stycznia 2020, 12:00
Jako ratownik medyczny mam ukończone studia z zarządzania w ochronie zdrowia. Szach i mat. Pielęgniarka po samych pielegniarskich ma pojecie o zarzadzaniu????
Dawid Poniedziałek, 15 Lipca 2019, 7:42
czytając powyższe komentarze zastanawiam się kto tak naprawdę ubliża i komu ,ewidentnie ratownicy pielęgniarkom .wszystkie komentarze są nie na miejscu i z niską kulturą .pozdrawiam
Zażenowana postawą piel Wtorek, 09 Lipca 2019, 8:21
Pominięty został punkt promocji zdrowia i chyba bardzo dobrze. Bo przez 10 lat nie wiem jak pielęgniarki promują zdrowie. Nie widziałam, żadnej pielęgniarki na festynach, czy innych imprezach gdzie by w jakikolwiek sposób się udzielały. Natomiast ratowników uczących udzielania pierwszej pomocy, nawet w kałużacch i na śniegu owszem.
pielęgniarka Wtorek, 29 Października 2019, 17:06
Promocja zdrowia i edukacja zdrowotna nie opiera się na zabezpieczaniu medycznym festynów i prowadzeniu szkoleń z I pomocy. W dodatku te czynności mogą także wykonywać pielęgniarki systemu.
Markus Niedziela, 07 Lipca 2019, 6:11
Izby pielęgniarskie to wytwór komuny ,osób które siedzą na ciepłych posadach i myśą jak utrudniać życie
Mateusz Hołówka ratmed Sobota, 06 Lipca 2019, 23:43
Drogie izby lekarskie, może czas zacząć weryfikować wiedzę pielęgniarek, choćby nawet w sposób jak ratowników medycznych - odnawianie kursów co 5 lat. Chciałem także przypomnieć że w kodeksie etyki zawodu pielęgniarki jest wpisany obowiązek ciąglego rozwoju i samodoskonalenia.
Chciałem też się dowiedzieć jakie przygotowanie do kierowania pracownikami, oddziałem i strukturą oddziału ma pielęgniarka po liceum medycznym (większość pielęgniarek jest tylko po liceum 30 lat temu)? Większość pielęgniarek nawet nie wie, że istnieje coś takiego jak SOR, zatrzymały się na etapie izb przyjęć, ratownicy to sanitariusze, co tam, że studia.
U siebie na SORze znam może 2 pielęgniarki, które wiedzą na czym polega kardiowersja! Większość chodzi jak błędne owce nie wiedząc o co chodzi. Znajomość sprzętu medycznego...większość pielęgniarek nie potrafi wykonać testu sprawności defibrylatora. Tak więc zamiast zarzucać niewiedzę i braki w kształceniu proponuję najpierw zacząć weryfikować wiedzę pielęgniarek, wymusić kształcenie a później zarzucać ratownikowi, że nie może pielęgnować pacjenta (zarzucać do czasu mycia "Trola").
Michal Sobota, 06 Lipca 2019, 9:35
Jako ratownik i menadżer w ochronie zdrowia jestem ciekawy ile godzin teoretycznych i praktycznych uzyskały pełne pokory pielegniarki z zarządzania kryzysowego, operacyjnego, personelem, prawa pracy, prawa i polityki ubezpieczeń, zarządzania personelem, jakością, organizacji, itp itd... Znając program nauczania mogę odpowiedzieć.. Ale sie powstrzymam. Drogie i drodzy z całym szacunkiem trochę pokory
Sławomir Jankowski Sobota, 06 Lipca 2019, 7:16
Witam wszystkich. Wielokrotnie spotkałem się z oczernianiem zawodu Ratownika Medycznego i poniekąd się trochę przyzwyczaiłem że bezustannie walczyć trzeba z pielęgniarkami i nie tylko, np z lekarzem dyżurnym w trakcie przekazywania pacjenta na SOR. To co wyszukały w zapisach o kształceniu owszem nie uwzględniają np pielęgnacji pacjentów niemniej jednak nagminnie jest ten fakt pomijamy na dyżurze i wielokrotnie Ratownicy Medyczni są wykorzystywani przez pielęgniarki do tych czynności. Nie chciał bym tu podważać nikogo kompetencji i porównywać kto i w czym wie więcej lecz uważam że najwyższy czas aby znaleźć wspólny język i nie szukać różnic tylko współdziałać i wspólnie zacząć się traktować na równi.
Dr Doctor Piątek, 05 Lipca 2019, 20:36
Czy ktoś może powiedzieć w jakich konkretnie procedurach diagnostycznych, leczniczych i pielęgnacyjnych NIE MOŻE uczestniczyć ratownik?
Mateusz Hołówka ratmed Sobota, 06 Lipca 2019, 23:47
Np. cewnikowanie pęcherza moczowego (możemy robić to w asyście, chociaż ja miałem cewnikowanie w toku kształcenia), ścielenie łóżek, mycie i karmienie pacjentów - ogólnie wszystko to co robimy. Nie możemy na pewno padać krwi i jej składników, kurs krwiodawstwa nie przewiduje kształcenia dla ratowników.
Konrad Poniedziałek, 08 Lipca 2019, 15:21
W ramach: ŚWIADCZENIA ZDROWOTNE INNE NIŻ MEDYCZNE CZYNNOŚCI RATUNKOWE,
KTÓRE MOGĄ BYĆ UDZIELANE SAMODZIELNIE PRZEZ RATOWNIKA MEDYCZNEGO ratownik medyczny może oczywiście cewnikować pęcherz moczowy bez nadzoru, a mówi o tym rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2016 roku. Jedynie w ramach mcr ratownik medyczny łoże robić to pod nadzorem lekarza. Pozdrawiam
Adrian Piątek, 05 Lipca 2019, 19:38
A jaki rat med miałby ochotę babrać się w tym plg bajzlu. No chyba z chorą głową.
Asp Piątek, 05 Lipca 2019, 18:59
Panie w izbach bronią jak lwice własnego tyłka. Znam dziesiątki ratowników, którzy byliby o wiele lepszymi oddziałowymi niż obecne pielęgniarki
Marek Piątek, 05 Lipca 2019, 18:54
Panie plg wstancie juz z kolan wyjdzicie z komuny i przstancie juz pluc jadem. Jakos nikt zamotanych plg z ratownictwa kijem nie wygania
bozka Piątek, 05 Lipca 2019, 18:07
Jeżeli chodzi o znajomość sprzętu ,dbałość,o niego i zarzadzanie SOR-em to ratownik doskonole na tym stanowisku się sprawdzi.A przez panie pielegniarki to chyba zazdrość przemawia.