Szpitale i samorządy po rozmowach z MZ: potrzebujemy 15 proc. wzrost stawek

05 Lipca 2019, 14:21 szpital

Zapowiedzi przez rząd kolejnych podwyżek płac i rosnące inne koszty działania powodują, że kontrakty z NFZ  nie wystarczają na pokrycie kosztów działania szpitali. Wczoraj samorządowcy i przedstawiciele szpitali powiatowych spotkali się z kierownictwem resortu zdrowia oraz NFZ. Jakie mają postulaty?

- Sytuacja szpitali powiatowych dramatycznie się pogarsza – ostrzegali wczoraj samorządowcy i dyrektorzy należących do powiatów szpitali. Koszty działania stale rosną, a wysokość kontraktów z Funduszem zmienia się w niewystarczającym tempie.

To co dał NFZ nie wystarcza

Placówki oczekują podniesienia ryczałtów o 15 proc. i to nie w odniesieniu tylko do wybranych oddziałów, ponieważ koszty rosną we wszystkich dziedzinach. Co prawda w tym roku dostały podwyżki, ale jak szacują dały one 2-3 proc. wzrost ryczałtu i pokryły dzięki temu część skutków regulacji płacowych w 2018 r. Chodzi m.in. o wzrost płacy minimalnej w gospodarce oraz ustawę o minimalnych płacach. Ale dodatkowych pieniędzy nie wystarczyło by w pełni wyzerować skutki zmian z 2018 r., a w tym roku i w przyszłym koszty działania szpitali znów idą w górę, w dużej mierze z powodu decyzji resortu zdrowia i rządu.

Podwyżki? Chętnie damy

Dyrektorzy szpitali nie negują tego, że ich pracownicy powinni dostać podwyżki. Podkreślają jednak, że by zapewnić je na godziwym poziomie i zrealizować obietnice składane przez ministra Łukasza Szumowskiego, trzeba wygenerować na to środki. – Niezbędna jest zmiana wyceny świadczeń o 15 proc., a co za tym idzie wzrost ryczałtu – piszą w stanowisku przekazanym resortowi zdrowia.

Zwracają uwagę m.in. na to, że w tym roku znów wzrosła płaca minimalna w gospodarce, a rosną pensje pracowników medycznych, a na dodatek trwają m.in. prace nad zwiększeniem z 3900 zł na 4200 zł kwoty bazowej służącej do wyliczania najniższych płac poszczególnych grup pracowników zakładów leczniczych. Potrzeba też środków na zwiększenie płac m.in. diagnostów, fizjoterapeutów, techników diagnostyki obrazowej. 

Wygasają pielęgniarskie podwyżki

Dyrektorzy zwracają też uwagę, że od sierpnia placówki przestaną dostawać pieniądze na podwyżki dla pielęgniarek, a do teraz nie wiadomo czy MZ zmieni rozporządzenia czy np. będzie tylko aneksowanie umów z NFZ. 

Aleksandra Kurowska

Polecamy także:

Jutro PiS debatuje o zdrowiu. Na konwencji 

Jutro PiS debatuje o zdrowiu. Na konwencji gośćmi m.in. Z. Małas i...

Ł. Szumowski: nie ma możliwości prawnych, aby dać znaczone pieniądze dla fizjoterapeutów

Fizjoterapia: M. Krawczyk ostro o nowym zarządzeniu NFZ. Tania siła robocza

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz